Vivaldi 6.5 Yepyeni Özellikler ile Geldi

Vivaldi Technologies tarafından Windows, macOS ve Linux platformları için Vivaldi 6.5 sürümü duyuruldu. Güncelleme ile internet tarayıcısı Oturumlar Paneli, Çalışma Alanları Kuralları, geliştirilmiş Notlar ve senkronize açık sekmeler gibi çeşitli özellik ve değişiklikler sunuyor.

Masaüstü için Vivaldi 6.5 yıllardır en çok talep edilen özellikler arasında yer alan Oturumlar Paneli’ni getiriyor. Bu, kayıtlı oturumlarınızı hızlı bir şekilde oluşturmanızı, yönetmenizi ve yeniden açmanızı sağlayan yeni bir yan panel. Kayıtlı oturumlarınızı yeniden adlandırabilir, düzenleyebilir ve arayabilir, ayrıca Oturumlar Paneli’nin altından otomatik oturum yedeklemeyi açabilirsiniz.

Şirket, Vivaldi’nin cihazlar arası deneyimini iyileştirmek için de bazı çalışmalar yaptı. Diğer cihazlardan senkronize edilen sekmelere daha önce sekme çubuğundaki bulut simgesi aracılığıyla erişilebiliyordu. Bundan böyle senkronize edilmiş sekmeleri Windows Panel’de de görüntüleyebilecek ve mevcut cihazınızdaki Adres Alanını kullanarak bulabileceksiniz.

Tarama verilerinizi cihazlar arasında taşımak için Vivaldi Sync kullanıyorsanız da bu özellik artık yer imlerine, ayarlara, parolalara, okuma listelerine vb. ek olarak tüm tarama geçmişinizi de senkronize ediyor. Cihazlarınız arasında senkronize edilen tüm tarama verileri, Vivaldi 6.5 güncellemesinden itibaren artık uçtan uca şifreleniyor.

Çalışma Alanları için yapılan geliştirme ise Çalışma Alanlarınız için bazı otomasyonlar ve kurallar belirleme yeteneği ekliyor. Yeni kurallar oluşturmak için Ayarlar > Sekmeler > Çalışma Alanları’na gidebilirsiniz. Bu özellik, sekmeleri otomatik olarak doğru çalışma alanına taşıyarak işleri daha iyi organize etmenize yardımcı olacak.

Tarayıcıdaki yerleşik Notlar aracı ise geçmişte oluşturduğunuz bir nota metin parçacıkları eklemenizi sağlıyor. Bunu yapmak için, bir web sayfasında bir metin parçacığını seçtikten sonra sağ tıklayın, ardından “Nota Ekle” seçeneğine tıklayın. Bu özellik, çeşitli kaynaklardan ilgili metin içeriğini tek bir notta harmanlamanıza olanak tanıyacak.

Vivaldi 6.5 iOS ve iPadOS Sürümü Yenilikleri

iOS ve iPadOS tarafında ise Vivaldi 6.5 güncellemesi tercihinize bağlı olarak ekranın altına veya üstüne yerleştirebileceğiniz yapılandırılabilir bir adres çubuğu ve sekme çubuğu getiriyor. Buna ek olarak, tarayıcı artık arama önerilerini ters sırayla görüntüleyebiliyor. Bu da özellikle adres çubuğu en alta yerleştirildiğinde yardımcı oluyor.

Vivaldi 6.5’te Başlangıç Sayfası da artık daha özelleştirilebilir. Buraya duvar kağıdı olarak özel görüntüler ekleyebilirsiniz. Sürümde joyu ve açık temalar arasında seçim yapabileceğiniz ve Ayarlar > Görünüm bölümünde bulabileceğiniz önceden yüklenmiş 12 duvar kağıdı bulunuyor.

Güncelleme iOS’a dinamik vurgu renkleri de getiriyor. Sekme çubuğu arka planı ve Durum çubuğu arka planı (alt adres çubuğu etkinleştirildiğinde) ziyaret ettiğiniz web sitesinin vurgu rengini otomatik olarak seçiyor. iOS için Vivaldi, masaüstü sürümüne benzer şekilde tam geçmiş senkronizasyonu ve uçtan uca şifreleme desteği de alıyor.

Yeni sürümü Windows, Linux ve macOS için resmi web sitesinden indirebilirsiniz. iOS için Vivaldi’yi ise App Store sayfasından edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir