İskoçya’nın eski Başbakanı gözaltında

İskoçya’da 2014 yılından bu yılın şubat ayına kadar Bölgesel Başbakanlık görevini yürüten Nicola Sturgeon, İskoçya Ulusal Partisinin (SNP) finansmanı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İskoçya polisi, Sturgeon’un ismini vermeden 52 yaşında bir kadının SNP’nin finansmanı soruşturması kapsamında gözaltına alındığını açıkladı.

Sturgeon’un sözcüsü, ulusal medyaya yaptığı açıklamada eski Başbakan’ın polis sorgusunda olduğunu doğruladı.

Branchform Operasyonu adı verilen soruşturma kapsamında Sturgeon’un gözaltına alındığını kaydeden sözcü, “Nicola, sürekli olarak ihtiyaç halinde soruşturmaya yardım edeceğini söylemişti.” dedi.

İskoçya polisi, soruşturmanın devam ettiğini belirterek, hazırlanacak raporun Adalet Bakanlığının ilgili kurumlarına gönderileceğini aktardı.

666 BİN STERLİN BAĞIŞ TOPLANMIŞTI

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmak isteyen SNP, referandum çalışmalarında kullanılmak üzere 666 bin 954 bin sterlin (yaklaşık 19,5 milyon lira) bağış toplamıştı.

Partinin bu miktarı farklı ihtiyaçları için kullanması suçlamasıyla 2021’de başlatılan soruşturma kapsamında nisan ayında Sturgeon’un kocası Peter Murrell de gözaltına alınmıştı.

Partinin 24 yıl boyunca idari yöneticiliğini yapan Murrell, 12 saat sorgulandıktan sonra serbest bırakılmış ancak Sturgeon’la evleri ve SNP’nin genel merkezinde incelemeler günlerce devam etmişti.

Partinin Mali İşler Sorumlusu Colin Beattie de gözaltına alınmış, serbest bırakıldıktan sonra da görevinden ayrılma kararını açıklamıştı.

Soruşturma kapsamında parti hesaplarını inceleyen polis, bağış miktarından geriye yaklaşık 97 bin sterlin (yaklaşık 3 milyon lira) kaldığını belirlerken, partinin bankalardaki tüm varlığının ise 272 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) olduğu ortaya çıkmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir