Hayvancılığı şimdi de şap vurdu

Irak’ta ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye’ye de sıçrayan SAT-2 serotipi şap hastalığı besi hayvancılığını vurdu.

CHP Ardahan Milletvekili Özgür İncesu, Türkiye ekonomisinde 10 milyon dolar kayıp riski taşıyan hastalığın önlenmesi ile ilgili önerilerini anlattı.

İncesu, “Sıkı tedbirler alınıp aşılamanın virüsle mücadelede ne kadar hayati önemde olduğu anlatılmalı ve aşılama zorunlu hale getirilmelidir” dedi.

Ocak ayı ortalarında Irak’ta ortaya çıkan virüs, deprem sonrası kontrolü azalan sınırlarda kaçak hayvan geçişlerinin göz ardı edilmesiyle beraber bir ay gibi çok kısa bir sürede Türkiye’ye ulaştı.

146 NOKTADA TESPİT EDİLDİ

Başta Ardahan, Kars ve Erzurum olmak üzere 146 noktada şap tespit edildi. CHP Ardahan Milletvekili Özgür İncesu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan tedbirlerin hiçbir faydasının olmadığının ortaya çıktığını iddia etti.

Bakanlık’ın canlı hayvan pazarlarını virüsle mücadele tamamen sona ermeden insan sağlığını hiçe sayarak tekrar açtığını kaydeden İncesu, şöyle konuştu:

‘VATANDAŞ SEÇİM SÜRECİNDE POPÜLİST KARARLARA KURBAN EDİLDİ’

“Virüsün ülke ekonomisine etkisini anlamak için sadece yıllık kümülatif yüzde 15 süt kaybına sebep olduğunu, bunun da yaklaşık 10 milyon ABD doları olduğunu, et kaybının ise ortalama yüzde 10-12 olduğunu belirtmek olayın vahametini anlamaya yeter.

Sektörün yapı taşı besicinin gün be gün artan maliyetleri zaten kabuslara sebep olurken bütün umudunu Kurban Bayramı’nda yapacağı ticarete bağlayan vatandaşlarımız seçim sürecinde popülist kararlara kurban edilmiştir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir