Goldman Sachs Çin Büyüme Beklentisini Düşürdü

Önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs’ta görev yapan analistler, müşterileriyle paylaştığı bir notta Çin tahminlerini güncelledi.

Geçtiğimiz saatlerde uzmanların paylaştığı bir nota göre ABD’li banka Asya devinin reel GSYH büyüme tahminini %6’dan %5,4 puana düşürdü. Banka yetkilileri 2024 senesi için ise Çin’in %4,5 büyümesini bekliyor. Goldman Sachs’ın bir önceki 2024 tahmini ise %4,6 büyüme yönündeydi.

Ünlü ekonomi uzmanı Hui Suan ve ekibi aşağı yönlü beklentileri için emlak piyasasını işaret etti. Büyümedeki negatif etkilerin kalıcı olacağını vurgulayan ekonomistler, hükümetin ekonomik kaygılar nedeniyle yeterli teşvikleri vermediğini düşünüyor.

Çin hükümeti COVID-19 ile savaşta tam kapanma silahını kullanmayı etti. Hastalığın yayılmaması için katı önlemler alan yetkililer binlerce fabrikanın haftalar boyunca çalışmamasına neden oldu. Pandemi sürecinin son bulmasının ardından ise Çin ekonomisi yeniden hareketlendi. Ancak bu değişim ekonomistlerin beklediği raddede gerçekleşmiyor.

Çin Merkez Bankası Faizleri İndirdi!

Jinping hükümeti gelen olumsuz ticaret verilerinin ardından düğmeye basma kararı aldı. Ekonomik büyümeden memnun olmayan Çin Merkez Bankası geçtiğimiz hafta toplandı. Banka, toplantı sonucunda gösterge faiz oranını %2,75’ten %2,65’e düşürdü. Toplantı ardından büyüme hedefine vurgu yapan PBOC yetkilileri ticari kredilerde de kolaylık sağlanması için hamleler yapıyor.

Son açıklanan veriye göre ülkenin yıllık ihracatı önceki döneme göre %7,5 azaldı. İthalattaki düşüş ise -%8 beklentisine rağmen -%4,5 ile sınırlı kaldı. Önde gelen yatırım bankaları önümüzdeki dönemde Çin yuanının dolar karşısında değer kaybedeceğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir