Gal Luft’a ağır suçlamalar

Amerikan bir düşünce kuruluşunun başkanı Gal Luft, Çin ajanı olarak hareket etmekle, silah ve İran petrolünün satışını sağlamaya çalışmakla suçlanıyor.

Federal savcılar, Luft’un adı açıklanmayan bir eski Amerikan yetkilisini gizlice işe alarak belirli Çin politikalarını desteklemek için anlaştığını belirtti. Luft ayrıca, Çin, Libya, BAE ve Kenya’daki müşterilere silah satışı aracılığı yaptığı iddia ediliyor.

İddialara göre, Luft, Çin çıkarlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde ilerletmek için eski Başkan Donald Trump’a danışmanlık yapan bir eski Amerikan yetkilisini ikna etmek amacıyla lobi çalışmaları yaptı. Ayrıca, Luft’un bu eski yetkilinin adına hazırladığı yazılar Çin medyasında yayınlandı ve Amerikan üniversitelerine gönderildi.

Luft, enerji ve ABD güvenliği konularına odaklanan Institute for the Analysis of Global Security’nin ortak direktörü olarak görev yapıyor. Luft’un kurucusu olduğu bu kuruluş, eski CIA Direktörü James Woolsey’i danışman olarak listeliyor.

Amerika Birleşik Devletleri izni olmadan silah satışı aracılığı yapmakla suçlanan Luft,
Federal savcıların iddiasına göre,
Libya’ya silah satışında Çin şirketlerine yardım etti ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne “Aerial Bombs and Rockets” adlı silahları satmaya çalıştı.

Luft’un, ABD yaptırımlarını atlatmak amacıyla İran petrolünü Brezilya menşeli gibi göstermek için bir arkadaşını yönlendirdiği de iddia ediliyor.

17 Şubat 2023 tarihinde Amerikan suçlamalarıyla Güney Kıbrıs’ta tutuklanan Luft, kefaletle serbest bırakıldıktan sonra kaçtı. Eğer suçlu bulunursa, Luft uzun yıllar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx