Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan TROY Kararı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) takvimlendirilmiş yapısal reform alanlarında gelinen son durum ele alındı.

Bu kapsamda; afetlerle mücadeleden yeşil ve dijital dönüşüme, fiyat istikrarından kamu maliyesine, iş ve yatırım ortamından yüksek katma değerli üretim ve ihracata, enerjiden ulaştırmaya, işgücü piyasalarından sosyal güvenlik sistemine kadar tüm öncelikli alanlarda atılan adımların belirtilen takvim çerçevesinde ilerlediği ifade edildi.

Açıklamada tüm adımlarda önemli bir mesafe kaydedildiği ifade edilirken ilgili tüm kurumların etkin koordinasyon içinde atacakları adımlarla çeyrek sonunda tamamının hayata geçirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

TROY KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK

Açıklamaya göre tasarrufların toplumun yararına olan ihracat, yatırım ve girişimcilik gibi öncelikli üretken alanlarda kullanılmasını sağlamak için bankalara verilmesi planlanan “Toplumsal Yatırım Notu” çalışmalarında gelinen son durum üzerinde duruldu.

Toplantının başlıklarından biri de TROY oldu. Açıklamada Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’ne (TROY) ilişkin son dönem gelişmelerin Kurul üyeleriyle paylaşıldığı belirtilirken TROY’un kullanımında düzenli bir artış gözlendiği, tüm kamu kurum ve kuruluşları öncülüğünde TROY kullanımının yaygınlaştırılacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx