Babacan: Türkiye’deki madenlerle alakalı tüm izin ve ruhsat yetkisi Cumhurbaşkanlığında

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, dün akşam Flash TV’de katıldığı bir programda ekonomiye ve ülke gündemine dair açıklamalar yaptı. ilk altı ayda Türkiye’deki bütün kurumları ayağa kaldıracaklarını belirten Babacan, “Ekonomi ile ilgili kurumları 3 ayda ayağa kaldırırız ama tüm kurumsal yapıyı ayağa kaldırmamız da 6 ay sürer. Enflasyonu tek haneye indirmemiz en fazla 2 yıldır çünkü daha önce yaptık.” dedi.

“KOSKOCA ÜLKENİN İTİBARI BEŞ PARALIK OLUYOR”

34 yıldır yüksek seyreden enflasyonu ben ekonominin başındayken sağlam bir kadro ile 2 yılda tek haneye düşürdük ve uzun yıllar da tek hanede gitti. Enflasyonu tek haneye indirdiğimiz dönemde dünyada petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıktı. Petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıktığı dönemde biz enflasyonu tek haneye indirdik ve orada tuttuk. Bütün bunu dürüst ve ehil kadroyla, sağlam kurumsal yapılarla yaptık. Bizim inancımızda Nass’ın ayrı bir yeri vardır ama biz bunu siyasi amaçla istismar edenlerden değiliz. Şu andaki iktidarın en önemli varlık sebebi insanların temiz inançlarını sömürmek, istismar etmek. Erdoğan şunu çıksın bir açıklasın ya; seçimden önce Nass var tabii ki faiz inecek derken ve faizi yüzde 8,5’a indirip öyle seçime giderken seçimden sonra 8 ayda 8 kere niye faizi artırdığını bir açıklasın. Artık Erdoğan bu ülkenin sorunlarını çözme kapasitesini kaybetti, olmuyor, ülkeye sürekli yalpa yaptırıyor, bu koskoca ülkenin itibarı 5 paralık oluyor.

“TÜRKİYE’DEKİ MADENLERLE ALAKALI TÜM İZİN VE RUHSAT YETKİSİ CUMHURBAŞKANLIĞINDA”

Türkiye’deki madenlerle alakalı tüm izinler, ruhsatlar… Tamamı Cumhurbaşkanlığında, külliyede veriliyor bu izinler. Taner Yıldız’ın Enerji Bakanlığı döneminde bu yetki bakanlıktan alındı, o zaman Başbakanlığa daha sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber Cumhurbaşkanlığına alındı. Türkiye’de madenle ilgili bir işiniz varsa mutlaka Külliye’de birilerini tanımak zorundasınız. Bunu unutmamak lazım, bakanlar, kurumlar falan gündemde ama asıl ruhsat Külliye’nin onayı olmadan mümkün değil yürümüyor o işler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx