Zelenskiy’nin eşi ‘Size anne ve kız çocuğu olarak sesleniyorum’ diyerek ABD’den hava savunma sistemi istedi

Zelenska, Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin daveti üzerinde ABD Kongresinde konuştu.

ABD Kongresine hitap eden birinci yabancı ülke lider eşi olduğunu belirten Zelenska, “Sizlere bugün burada bir First Lady olarak değil, bir anne ve bir kız çocuğu olarak hitap etmek istiyorum.” sözünü kullandı.

Zelenska, Rusya-Ukrayna savaşında hayatını yitiren çocuklar ve ailelerin kıssalarını fotoğraflarla anlatarak, “Genellikle lider eşleri, eğitim, insan hakları, eşitlik, erişilebilirlik üzere barışçıl mevzulardan bahseder. Tahminen siz de benden bu mevzulardan konuşmamı bekliyorsunuz. Lakin ülkeme yönelik sebepsiz işgalci bir terör savaşı varken ben nasıl bu hususlardan konuşabilirim? Rusya ülkemizi mahvediyor.” dedi.

“Rusya öldürürken, Amerika hayat kurtarıyor”

ABD’nin savaşta Ukrayna’ya dayanağı için teşekkür eden Zelenska, “Sizin bize dayanağınız çok güçlü. Rusya öldürürken, Amerika hayat kurtarıyor.” biçiminde konuştu.

Zelenska, Ukrayna’da savaşın hala bitmediğine dikkati çekerek, “Sizden asla yapmak istemeyeceğim bir şeyi istiyorum. Sizden silah istiyorum. Bu silahlar öbür birinin toprağına akın için değil, bizim toprağımızı muhafazamız ve hayatta kalmamız için kullanılacak. Hava savunma sistemleri istiyorum ki füzeler kimseyi öldürmesin, bebek otomobilindeki çocuklar ölmesin.” sözlerini kullandı.

ABD Kongresinin gelecek ay çalışmalarına orta vereceğini ve sonra eylülde tekrar vazifeye döneceğini belirten Zelenska, şunları kaydetti:

“Ben eylülde oğlumun okula gidip gidemeyeceğini bilmiyorum. Akademik yılın başında kızımın üniversiteye başlayıp başlayamayacağını bilmiyorum. Ukraynalı öğretmenler neye hazırlanmalı? Sınıflarda çalışmaya mı yoksa sığınıklarda bombalardan korunmaya mı? Bunların karşılığı bende yok. Lakin hava savunma sistemlerimiz olursa elimizde bir karşılık da olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.