Yurt içinde polisin gözü: UÇBEY

Türkiye’nin yerli ve ulusal savunma endüstrisi atılımının en beğenilen eserleri olan SİHA ve İHA’lar yalnızca terörle gayret ve savaşlarda değil yurt içinde asayişin sağlanmasında da tesirli oluyor.

Bayraktar, Bayraktar TB2 ve AKINCI givi eserler dünyanın gündemindeyken yurt içinde de UÇBEY polisin en büyük yardımcısı.

AA’nın haberine nazaran POLSAN VE HABERSAN’ın paydaşlığı ile kurulan BİYOTEKSAN tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen UÇBEY VTOL Bulut Altı İHA, yurt içinde emniyet teşkilatı tarafından operasyonlarda vazife yapıyor.

Dikey iniş ve kalkış özelliği

Türkiye’nin gereksinimlerine yönelik geliştirilen UÇBEY bulut altı insansız hava aracı (BİHA) dikey iniş kalkış (VTOL) özelliğiyle esnek biçimde kullanılabiliyor. 3,5 metre kanat açıklığına ve 22 kilogram kalkış yüküne sahip UÇBEY VTOL BİHA, taşıdığı ISR gimbal sistemiyle keşif ve gözetleme misyonlarında kullanılabiliyor.

UÇBEY piste gereksinim duymuyor

Elektrik motorlarıyla 3 saat havada kalabilen UÇBEY, dikey iniş kalkış özelliğiyle pist muhtaçlığı olmadan birçok alanda ve yerde süratlice kullanılabiliyor. Elektrikli motorları sayesinde UÇBEY, bin metre irtifada görünmüyor ve duyulmuyor.

Bu sayede keşif-gözetleme ve istihbari operasyonlarda gayeye fark edilmeden operasyonu muvaffakiyetle gerçekleştirebiliyor. TEKNOFEST KARADENİZ’de sergilenen ulusal ve yerli “UÇBEY” vatandaşların ilgi odağı oldu.

50 kilometrelik aradan kaliteli görüntü

BİYOTEKSAN Teknoloji Yöneticisi Ali Algül, AA muhabirine, UÇBEY’in büsbütün yerli ve ulusal olarak üretildiğini söyledi.

Uçbey’in, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan AR-GE çalışması sonucunda üretildiğini aktaran Algül, “UÇBEY elektrikli VTOL olması sebebiyle dikey kalkış ve yatay uçuş yapabilen bir bulut altı insansız hava aracıdır. Ana özelliklerinden biri de 3 saat havada kalması ve keşif nezaret yapabilmesidir.

50 kilometrelik aralıktan kaliteli manzara aktarabilmektedir. Dikey kalkış yapabilmesi emniyet ünitelerimiz için kritik kıymete sahip olmasını sağlamaktadır. Zira piste gereksinim duymamaktadır. Kolay taşınabilir ve mobilizesi yüksek bir eserdir. Bu taraflarıyla emniyetimiz ve başka muhtaçlık duyan ünitelerimizin eli, ayağı, gözü ve kulağı olabilmektedir.” dedi.

Polis teşkilatının gözü

Algül, son devirde birçok operasyonlarda “UÇBEY”in faal kullanıldığını belirterek, “Son periyotta emniyet teşkilatımızın düzenlediği kıymetli operasyonlarının takibi ve nezareti UÇBEY tarafından yapılmıştır. TEKNOFEST KARADENİZ’de vatandaşlarımızın ilgi odağı oldu.

Bu ilgi bizi ziyadesiyle mutlu ediyor, hem eserimizin tanıtımı açısından hem de halkımızın emniyetimiz bünyesinde geliştirilen bu eserden haberdar olmasından ötürü mutluyuz. Eserimizi birtakım ülkelere ihraç etmek noktasında çalışmalar ve görüşmelerimiz devam ediyor.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.