Washington hem Ankara’yı hem de Atina’yı şad edecek

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’de yer alan bir makalede, Washington’un F-16 tip savaş uçakları sıkıntısında hem Ankara’yı hem de Atina’yı tatmin edecek bir formülü tartıştıklarını yazdı.

Kathimerini gazetesinin genel yayın direktörü Alexis Papachelas imzalı yazıda “Erdoğan, Biden idaresi ile şiddetli bir pazarlığa kilitlenmiş durumda ve muhtemelen Aleksandroupolis’i müzakere masasına koymaya çalışacak. Amerikalıları, bunun Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyonda değerli bir parametre olduğuna ve bunun sorumlusunun ABD olduğuna ikna etmeye çalışabilir.

Ancak ABD’nin bu türlü bir niyeti yok. Bu ortada Türkiye, F-16 savaş uçağı filosunu yenilemek için bastırmaya devam edecek lakin Erdoğan’ın son vakitlerde yaptığı kışkırtıcı yorumların bu davaya hiçbir yararı yok” sözlerine yer verildi.

‘YUNANİSTAN’DA ABD VARLIĞI ARTIKÇA ERDOĞAN’IN ÖFKESİ ARTAR’

Gazete Duvar’da Nikolaos Stelya imzasıyla yayınlanan çeviride, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan’ın kuzeyindeki Aleksandroupolis/Dedeağaç limanına ‘kafayı taktığı’ söz edilirken “Bu stratejik limandaki Amerikan varlığından ötürü öfkeli ve bunun bu kritik periyotta Rusya karşısında ABD’nin çıkarlarına hizmet ettiğinin farkında. Ayrıyeten, Yunanistan’ın bunun kendisine Türk saldırganlığına karşı kimi garantiler sağladığına inandığı izlenimine kapılmış görünüyor. Amerikan varlığı arttıkça ve genişledikçe Erdoğan’ın öfkesi de artacaktır” denildi.

‘ORTAK ANLAYIŞ ORTAYA ÇIKMIŞ ÜZERE GÖRÜNÜYOR’

Papahelas tarafından kaleme alınan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem ABD Kongresi’nde hem de ABD hükümetinde “Türkiye ve bölge sorunlarıyla ilgilenen herkesi korkuttuğunu” öne sürülerek “Biden idaresi F-16’lar konusunda bir mutabakata varmaya çalışıyor. (Bu meselede) Atina ve Washington ortasında şimdiye kadar yalnızca kapalı kapılar arkasında ele alınan yeni bir (ortak) anlayış ortaya çıkmış üzere görünüyor.

Buna nazaran Türkiye teçhizat açısından ‘hakkı’ olanı elde edecek. (Buna karşılık) ABD Yunanistan’a niteliksel avantaj sağlayan silah sistemlerini tedarik edecek. (Bu şekilde) Türkler F-16’larını yenileyecek lakin Yunanistan bir adım daha ileri giderek kendisine taktiksel üstünlük sağlayacak daha gelişmiş ekipmanlar talep edecek. Bu (formül) temelde, Atina’nın Kıbrıs’ın işgalinden sonra Kongre tarafından uygulanan ambargonun kaldırılması için bir şart olarak kabul ettiği Yunanistan ve Türkiye’ye yönelik 7:10 savunma tedarik formülünün bir varyasyonu” denildi.

7:10 SAVUNMA FORMÜLÜ

7:10 savunma formülü NATO müttefikleri Yunanistan ve Türkiye’ye ABD tarafından yapılan yardımları açıklar. Buna nazaran ABD, Yunanistan’a 7 silah veriyorsa, Türkiye’ye 10 silah vermektedir. Bunun sebebi olarak da Türkiye’nin nüfusunun fazla olması ve toprak büyüklüğünün daha geniş olması gösterilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.