Uzaktan YUVAM hesapları açılabilecek

Evvel gurbetçilerin sonra da yurt dışında yaşayan yabancıların birikimlerini pahalandırmak için açılan hesaplarda kolaylık sağlanması için uzaktan kimlik tespiti yapılması yolu tercih edilebilecek.

Uzaktan kimlik tespiti yoluyla müşteri kabulüne imkan tanındı

AA’nın haberine nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve İştirak Sistemi (YUVAM) hesapları kapsamında uzaktan kimlik tespiti yoluyla müşteri kabulüne imkan sağlanan bir karar verildi.

YUVAM kapsamında hesap açmak kolaylaştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, “Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi Genel Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Ait Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları ile mavi kart verilen gerçek şahısların T.C. nüfus cüzdanı, mavi kart ve pasaport kullanarak uzaktan kimlik tespiti yoluyla YUVAM kapsamında hesap açmalarına imkan tanındı.

Aracı kurumlar da uzaktan kimlik tespiti ile hesap açabilecek

Böylece ayrıyeten aracı kurumlar ve portföy idare şirketlerinin ve finansal kiralama, faktoring, finansman ve tasarruf finansman şirketlerinin de uzaktan kimlik tespiti yoluyla hesap açabilmelerinin önü açıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.