Ülke şokta! Bir haftada 18 maymun çiçeği hadisesi görüldü

Gana Sıhhat Hizmetleri (GHS) Genel Yöneticisi Dr. Patrick Kuma-Aboagye, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, virüsün Ashanti, Eastern, Bono ve Akra vilayetlerine yayıldığını belirtti.

Kuma-Aboagye, ülkede bir haftada maymun çiçeği virüsüyle ilgili 72 kuşkulu olaya rastlandığını belirterek, yapılan testler sonucunda 18’inin olumlu çıktığını söyledi.

Ülkede virüsten kaynaklanan rastgele bir can kaybının kaydedilmediğini duyuran Kuma-Aboagye, virüse yakalanan bireylerin 9 aylık ile 41 yaş aralığında olduğunu söz etti.

Kuma-Aboagye, maymun çiçeği virüsün endemik olduğuna ve ülkenin virüse karşı aşı arayacak düzeye ulaşmadığına işaret ederek “Zaten aşılar sonlu sayıda tedarik ediliyor ve bizim olay sayısına bakılırsa aşı aramaya gerek yok.” dedi.

Kuma-Aboagye, halka salgına karşı daha dikkatli olmaları davetinde bulundu.

– Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.