Sri Lanka’da Başbakan Wickremesinghe, süreksiz devlet lideri olarak yemin etti

Parlamentodan yapılan açıklamada, milletvekillerinin yarından itibaren Rajapaksa’nın halefi ve ülkenin yeni başkanını belirlemek için çalışmalar yürüteceği ve 20 Temmuz’da adayların oylamaya sunulacağı belirtildi.

Meclis Lideri Mahinda Yapa Abeywardene, tüm partilerin geçiş sürecini desteklemesini ve seçimin “demokratik çerçevede rastgele bir maniyle karşılaşmadan” yapılmasını istedi.

Abeywardene, bütün siyasi partileri, “ulusun tekrar inşası sürecine katılmaya” davet ederken, şahsî siyasi emellerden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun yanı sıra Abeywardene, parlamentoyu güçlendirmek ve devlet liderinin yetkilerini kısıtlamak için gerekli yasal adımları atacaklarını lisana getirdi.

Başbakan Wickremesinghe ise sürecin akabinde süreksiz devlet lideri oldu.

SRİ LANKA YÜKSEK MAHKEMESİ’NDE RAJAPAKSA KARDEŞLERE YURT DIŞI YASAĞI

Sri Lanka’da yüksek mahkeme, eski Başbakan Mahinda Rajapaksa ve eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa’ya 28 Temmuz’a kadar ülkeden çıkış yasağı getirdi.

Press Trust of India’da yer alan habere nazaran, karar, Memleketler arası Şeffaflık Örgütünün (Transparency International) ülkedeki ekonomik kriz hakkında dilekçe sunduğu sırada, ülke yargısındaki en yüksek mercisi yüksek mahkemede kabul edildi.

17 Haziran’da sunulan dilekçede, eski Başbakan Mahinda Rajapaksa, eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa, eski Merkez Bankası Lideri Ajith Nivard Cabraal ve eski Hazine Sekreteri S.R. Attigala’nın deniz çok seyahat etmesinin yasaklanması talep edilmişti.

Bunun yanı sıra dilekçede, ülkenin mevcut ekonomik durumundan direkt Rajapaksa kardeşler sorumlu tutulmuştu.

İstifa eden Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın küçük kardeşi eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa 12 Temmuz’da ülkeyi terk etme teşebbüsünde bulunmuştu.

Devlet Lideri Rajapaksa’nın askeri bir jetle ülkeden ayrılarak Maldivler’e gittiği aktarılırken, krizin sürdüğü ülkede Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, ülke genelinde fevkalâde hal ve batı eyaletinde ise sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirilmişti.

SRİ LANKA DEVLET BAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞACAK PREMADASA “HALKI DİNLEME” KELAMI VERDİ

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa edeceğinin bildirilmesi üzerine, devlet başkanlığı için yarışacağını açıklayan ana muhalefet başkanı Sajith Premadasa “halkı dinleme” kelamı verdi.

The Associated Press’e konuşan Premadasa, parlamentodaki seçimleri kazanırsa Sri Lanka’da “seçim diktatörlüğü yaşanmamasını” sağlayacağını söyledi.

Premadasa, “Yapmamız gereken bu, bizim vazifemiz Sri Lanka’yı yağmalayanları yakalamak. Bu da anayasal, yasal, demokratik prosedürlerle yapılmalıdır.” sözlerini kullandı.

Ülkesinin yolsuzlukla çabasındaki çalışmaların ve idare endeksinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Premadasa, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu hükümeti destekleyen yapılar kurulması gerektiğini kaydetti.

Partisi Samagi Jana Balawegaya (SJB) ve ittifakının seçimlerde kendisini desteklediğini vurgulayan Premadasa, Parlamento’daki çoğunluğun hala Rajapaksa’nın iktidar partisine ilişkin olduğunu ve gereken dayanağı toplama konusunda şiddetli vazifeyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Premadasa, “Karşılaştığımız en büyük sorun, bu ülkeyi uçurumun eşiğine getiren hükümet. Yani aksiyonlarıyla ekonomik, Sri Lanka halkı için toplumsal ve siyasi bir felaket.” dedi.

Gelir getirmeyen altyapı projelerinin ağır borçlanmaya neden olduğunu lisana getiren Premadasa, Rajapaksa ve ailesini politik kusur yapmakla suçladı.

Premadasa, bu kararları “mantıksız, pratik olmayan”, ve “aptalca” olarak nitelendirdi ve bunun “milyonlarca insanın acı çekmesine neden olduğunu” söyledi.

Ekonominin nasıl iyileştirileceği hakkında soru üzerine “ülkenin tekrar borç yapılandırmasından geçmesi gerektiğini” belirten Premadasa, ülkesinin milletlerarası finans kurumlarıyla çalışmaktan ve ülkelerle münasebetler kurmaktan öteki seçeneği olmadığını kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.