Son dakika: Fransa’da ilk tur Macron’un! Le Pen’i geride bıraktı… İkinci tur 24 Nisan’da

Fransa’da halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere bugün ilk tur için sandık başına gitti. Yaklaşık 48.7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede yerel saatle 17.00 sıralarında katılım oranı yüzde 65 olarak belirlendi. Bu oran, 2017 seçimlerinin 4.4 puan gerisinde kaldı.

Aşırı sağdan aşırı sola siyasi yelpazenin her renginden 12 aday ilk turda oy pusulasında yer alırken, sandıklar TSİ 21.00’da kapandı ve ilk sandık çıkış anketleri yayınlandı.

İKİNCİ TUR 24 NİSAN’DA

Buna göre; Cumhuriyet Yürüyüşü Partisi’nden mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yüzde 28.1 ile ilk turu birinci kapattı. Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nden Marine Le Pen ise yüzde 23.3 ile ikinci sırada yer aldı. İlk turda hiçbir aday yüzde 50 oy alamadığı için seçimler ikinci tura kaldı. Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı 24 Nisan’da yapılacak ikinci tur seçimlerle belirlenecek.

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nden Jean-Luc Melenchon yüzde 23,3, aşırı sağcı Yeniden Fetih Partisi’nden Eric Zemmour yüzde 6.8, Cumhuriyetçi Valerie Pecresse ise yüzde 4.6 oy aldı.

LİDERLER İKİNCİ TURDA KİMİ DESTEKLEYECEK?

İki adaydan ‘Le Pen’e oy vermeyin’ çağrısı

Macron, Melenchon ve Poutou’nun açıklamarına cevaben “Bazıları aşırı sağı engellemek için bize katılacak ve bunun taşıdığım projeyi desteklemeye değmeyeceğinin tamamen farkındayım ve buna saygı duyuyorum. Bunun Jean-Luc Melenchon tarafından yapılan seçim olduğunu biliyorum. Burada açıklıklarını selamlamak istiyorum” dedi.
Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise, Macron’a oy verilmesi için açıkça çağrıda bulunmazken, Le Pen’e oy verilmemesini istemişti. Melenchon yaptığı açıklamada, “Le Pen’e tek bir oy vermemeliyiz” demişti.

Le Pen’e destek
Aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Yeniden Fetih (Reconquete) Partisi lider Eric Zemmour ikinci turda seçmenlerini Le Pen’e oy vermeye çağırmıştı.
Milletvekili Nicolas Dupont-Aığnan da Le Pen’e oy vermeye çağırmış, “Le Pen’e oy vereceğim ve oy vermeye çağırıyorum” demişti.

Sosyalist Parti’den aday olan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yüzde 2’nin biraz üzerinde oy aldı. Hidalgo ikinci turda Macron’a destek vereceğini duyurdu. Merkez sağcı Pecresse de desteğinin Macron’dan yana olacağını açıkladı. Aşırı sağcı Zemmour ise beklendiği üzere Le Pen’den yana arka çıktı.

MACRON’DAN İLK MESAJ

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Laiklik yoluyla herkesin inanıp inanmamasına, ibadet etmesine izin veren bir Fransa istiyorum” ifadelerini kullanarak, “Müslümanların veya Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum” dedi.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların kesinleşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Macron, “Oy hakkını kullanmak için 36 milyondan fazlaydık. Güveniniz beni onurlandırıyor, beni zorunlu kılıyor ve bana taahhüt ettiriyor. Duyarlılıkları ne olursa olsun, ilk turda tercihleri ne olursa olsun hemşehrilerimizi bize katılmaya davet ediyorum. Bazıları bunu aşırı sağı engellemek için yapacak. Milletin geleceği için bu belirleyici anda hiçbir şey eskisi gibi olmamalı. Bu yüzden Fransa için çalışmak isteyenlere ulaşmak istiyorum. Milletimizin hizmetinde ortak bir eylem inşa etmek için, farklı inançları ve hassasiyetleri bir araya getirmek için yeni bir şey keşfetmeye hazırım” ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMANLARIN VEYA YAHUDİLERİN DİNLERİNİN EMRETTİĞİ GİBİ YEMEK YEMELERİNİ ENGELLEYEN BİR FRANSA İSTEMİYORUM”

Macron, “Laiklik yoluyla herkesin inanıp inanmamasına, ibadet etmesine izin veren bir Fransa istiyorum. Müslümanların veya Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum, bu biz değiliz. Önümüzdeki günlerde onlara projemizin ihtiyaçlarını herhangi bir aşırı sağ projeden daha iyi sürdürülebilir bir şekilde karşıladığını göstereceğim. Yanılmayalım, hiçbir şey bitmedi. Önümüzdeki 15 gün içinde yapacağımız müzakere ülkemiz ve Avrupa için belirleyici olacaktır” dedi.

Dört adaydan ‘Macron’a oy verin’ çağrısı
İlk turda elenen tüm adayları alkışlayan ve kendisine oy vermeye çağıran adaylara teşekkür eden Macron, “Bu akşam bana destek olan Anne Hidalgo, Yannick Jadot, Valérie Pécresse ve Fabien Roussel’e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yeşiller Partisi’nin (EELV) Başkanı ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı ve başkent Paris’in de içinde bulunduğu İle-de-France Bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Sosyalist Parti’nin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hildago, Komünist Parti’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ikinci turda Macron’a oy vermeye çağırmıştı.

İKİNCİ TURDA MACRON FAVORİ

Sandık çıkış anketlerine göre, 24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday arasında oyların yüzde 28.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9’unu alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen arasında yapılacak. İFOP anket şirketine göre ikinci turda Macron oyların yüzde 51’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilecek.

İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan’da açıklanacak ve ikinci turda seçimi kazanan aday ise 13 Mayıs’ta göreve başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.