Siyasetçilerle ilgili çarpıcı araştırma

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 11 ülkeden ve 57 bin 500’den fazla siyasetçinin sıhhat bilgilerine odaklandı. Ortaya çıkan sonuçlara nazaran, siyasetçilerin halktan ortalama 4,5 yıl daha uzun yaşadığı belirlendi.

Araştırmada, farklı ülkelere nazaran mühletin değiştiği de vurgulandı. Buna nazaran, İtalya’da siyasetçiler halktan 7,5 yıl fazla yaşarken, İsviçre’de bu mühlet üç yılda kaldı.

‘KAZANÇLARIYLA BAĞLANTILI’

Uzmanlar, sonuçların siyasetçilerin her türlü sıhhat hizmetine erişebilecek maddiyata sahip olmasından ötürü ortaya çıkmış olabileceğini vurguladı.

Araştırma takımı, siyasetçilerin şu anda nüfusun geri kalanına kıyasla ‘çok yüksek’  avantaja sahip olan ‘elit bir grup’ olduğunu da vurguladı.

Oxford Üniversitesi Sıhhat İktisadı Araştırma Merkezi’nden Dr Laurence Roope, “Çalışmamız, siyasetçilerin mevt oranlarını ve hayat beklentilerini yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş genel nüfusla karşılaştıran bugüne kadarki en büyük çalışmadır” dedi.

‘SÜRE GİTGİDE UZUYOR’

Roope, kelamlarına, ‘Sonuçlar, bugün siyasetçilerin hayatta kalma avantajının 20. yüzyılın birinci yarısında gözlemlenene kıyasla çok yüksek olduğunu gösteriyor.’ sözleriyle devam etti.

Şimdiye kadar, siyasetçiler ve temsil ettikleri nüfus ortasındaki mevt oranlarını karşılaştıran çalışmalar, tipik olarak bir yahut birkaç ülkeye odaklanmıştı. Fakat bu sefer, Avustralya, Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 11 ülkeden siyasetçilerle ilgili bilgiler toplandı. Uzmanlar, bu ülkelerdeki siyasetçilerin yaklaşık 70 yıllık sıhhat bilgilerinden de faydalandı.

İşte Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına nazaran, ülkeler ve siyasetçilerin halka oranla hayat ortalamaları;

İtalya – 7.5 yıl

ABD – 7 yıl

Fransa – 6 yıl

Almanya – 4,5 yıl

Kanada – 4 yıl

Yeni Zelanda – 4 yıl

Avusturya – 4 yıl

Avustralya – 3.5 yıl

Hollanda – 3.5 yıl

Birleşik Krallık – 3.5 yıl

İsviçre – 3 yıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.