Rapor sızdırıldı! Paris’teki Eyfel Kulesi her an yıkılabilir

Fransa’nın beğenilen yapılarından biri olan Eyfel Kulesine dair önemli argümanlar ortaya atıldı.

Söz konusu savın kaynağı olarak Fransız Marianne mecmuası gösterildi. Sızdırılan bâtın raporlara nazaran Eyfel Kulesi paslanmış ve tamire gereksinimi var.

DERGİYE İTİRAF

1889’da tamamlanan Eyfel Kulesi 133 yıldır hala ayakta olmasına karşın kulenin tamire muhtaçlığı olduğu tez ediliyor.

Ancak bunun yerine Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları için yalnızca kozmetik bir makyaj yapılıyor. Kuledeki isimsiz bir yönetici Marianne’e “Gustave Eiffel burayı ziyaret ederse kalp krizi geçirecek” dedi.

KULEDEKİ PASI TESPİT ETMEK EN BÜYÜK ZORLUK

Eiffel yapının her 7 yılda bir boyanması gerektiğini söylemişti. 324 metre yüksekliğindeki 7.300 tonluk demir kule, 1889 dünya fuarı için inşa edildi.

Anıtı tasarlayan ve inşa eden inşaat mühendisi Eiffel, pasın yayılmasının tespit edilmesinin ve durdurulmasının inşaatın uzun ömürlü olması için en büyük zorluk olduğunu söylemişti.

7 YILDA BİR BOYANMASI ŞART

Kulenin her yedi yılda bir boyanması gerektiğini lisana getirerek, “Boya, metalik bir yapıyı korumak için temel bileşendir ve bunun yapılmasındaki ihtimam, uzun ömürlülüğünün tek garantisidir” sözünü kullanmıştı.

Uzmanlar Marianne’e çalışmanın yalnızca kozmetik bir yüz germe üzere olacağını ve sonuncu sonucun düzgün olmayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.