Phison CEO’su: “PCIe 5.0 SSD Pazarı Yavaş İlerleyecek”

Intel tarafı 12. Nesil Alder Lake, AMD cephesi ise AM5 platformuyla birlikte PCIe 5.0 standardına geçiş yapmıştı. Gen5 ile birlikte bant genişliğine aç SSD’ler ve ekran kartlarına destek sağlanması hedefleniyor.

Phison CEO’su Khein-Seng Pua, PCI Express 5.0 sınıfı NVMe SSD’lerin 2024’ün ikinci yarısına kadar piyasaya çıkmayacağını tahmin ediyor. Pua’ya göre önümüzdeki yıl PCIe 4.0 SSD’ler halen gücünü koruyacak, PCIe 5.0 modelleri gölgede kalacak.

Peki öngörüler neden böyle? Bunun birkaç nedeni var. Yeni sistem satın alanlar veya sistem yükseltmesi yapanlar, muhtemelen bütçelerini korumak için mevcut PCIe Gen3/Gen4 sürücülerini kullanmaya devam edecek. İlk Gen5 SSD’leri raflarda yerini almaya başladı, ancak model sayısı ve bulunabilirlik halen çok kısıtlı. Bu da kullanıcılar için önemli bir detay.

Yine maliyetler önemli bir rol oynuyor. Birçok yeni teknoloji ürününde olduğu gibi, yeni PCIe 5.0 SSD’ler çok yüksek fiyattan satılıyor. Bu ürünlerin yine alıcısı var, ancak SSD’ler hızla tükeniyor.

DigiTimes‘a göre Pua, üretim ortaklarının PCIe 5’i benimsemekte yavaş kaldığını belirtti. Cihaz üreticileri, amiral gemisi ürünlerinde bile bu özel yükseltmeyi sunmakta dikkatli ve yavaş görünüyor. DigiTimes’a konuşan endüstri kaynakları, PCIe 5.0’a geçişin beklenenden çok daha yavaş olduğunu öne sürüyor. Tahmin ediyoruz ki bu süreçte ekonomik (durgunluk, enflasyon gibi) etkiler de belirleyici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir