New York idaresinin nükleer savaş uyarısı panik yarattı

Ukrayna’da 139. güne giren savaş ABD ve Rusya ortasında tansiyonu artırırken New York kenti idaresinin halka mümkün nükleer savaşa hazırlanma daveti yapması paniğe yol açtı.

ABD’nin New York kentinde yaz aylarında artan kabahat oranları nedeniyle genelde yetkililer halkı silahlı olaylar konusunda uyarır fakat bu sefer kent idaresinden çok farklı bir ikaz geldi.

New York Acil Durum İdare Ünitesi, kentte yaşayanlar için muhtemel bir nükleer savaşta nasıl hayatta kalacaklarıyla ilgili teklifleri içeren bir görüntü yayınladı. Görüntüde “New York ve etrafında nükleer silah kullanımı mümkünlüğü çok düşük olsa da New Yorkluların bu türlü bir durumda inançta kalmanın yollarını bilmesi çok önemli” dendi.

“Nükleer akın oldu. Nedenini ve nasılını sorma. Yalnızca büyük olayın yaşandığını bil. Pekala ne yapacağız” tabirlerine yer verilen 90 saniyelik görüntüde, nükleer hücum halinde izlenmesi gereken üç adım şöyle sıralandı:

– İçeri gir ve pencereleri kapa
– İçerde kal. Kıyafetlerini, bedenini ve saçını yıka
– Medyayı takip et ve acil durum güncellemelerine üye olmayı unutma

RUSYA’YLA TANSİYON NÜKLEER SAVAŞ KORKUSUNA YOL AÇMIŞTI

ABD’li yetkililer daha evvel de Sovyetler Birliği’yle Soğuk Savaş devrinde, 11 Eylül hücumları sonrasında ve Kuzey Kore’yle yaşanan tansiyon nedeniyle emsal nükleer tehdit ihtarları yayınlamıştı.

Son ihtarın Ukrayna işgali nedeniyle Rusya ve ABD ortasında tansiyonun arttığı ve nükleer savaş kaygılarının gündeme geldiği bir devirde yapılması dikkat çekti. Toplumsal medyada birçok kişi “tuhaf” diye niteledikleri görüntünün zamanlamasının kaygı yarattığını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.