Nebati’den Kılıçdaroğlu’na Bilge Yılmaz göndermesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Finans Merkezi Zirvesi’nde günlük siyasete ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter’da beğendiği bir paylaşım, seçimlerin kazanılması durumunda oluşturulacak kabineye dair sinyal vermişti.

Twitter’da İyi Haber kullanıcı adlı bir hesaptan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz’ın yer aldığı bir fotoğraf “Nureddin Nebati mi? Bilge Yılmaz mı?” mesajıyla paylaşılmış; Kılıçdaroğlu bu paylaşımı beğenmişti.

Bugün konuşan Nebati, “Beni karşılaştırdığın kişi, ekonomiyi teslim etmeyi düşündüğün kişi faizi artıracak mı, artırmayacak mı, çık bunu söyle. Ekonomi öyle iki fotoğraf koyup, kötü duruşu gösteren bir fotoğrafı koyup, ‘bu mu yönetir bu mu yönetir’ diyecek kadar trolleşen söylemle yönetilmez” dedi.

Nebati’nin Kılıçdaroğlu’na gönderme yaptığı paylaşım

‘EPİSTEMOLOJİK KOPUŞLA DALGA GEÇTİLER’

Muhalefetin, enflasyonun baz etkisiyle düşmesinden rahatsız olduğunu da söyleyen Nebati, “Rahatsız olmayın, vatandaşımız rahat etsin diye yapıyoruz bunu” dedi  ve şöyle devam etti:

“Enflasyonla mücadeleye başlarken faiz artırımı dışında enstrüman bilmeyenlere, ‘hayır, faizle değil, vatandaşımızın işini kaybetmeden, gelirini düşürmeden ve yaşam kalitesini bozmadan yapacağız’ dediğimizde ‘siz bilmiyorsunuz’ dediler.

Ortodoksiden heterodoksiye dönüşün epistemolojik bir kopuşla karşı karşıya kaldığımızla ilgili de dalga geçtiler.

‘HAYATLARI ORTODOKS POLİTİKALAR ÜZERİNE KURULU’

Şimdi ben soruyorum, faiz artışından yana mısınız, değil misiniz? Çünkü tüm paydaşlarımız, üreticimiz, tüketicimizi, sanayicimiz, iş dünyamız çok açık bir şekilde faiz artışına karşı ama onların hayatı ortodoks politikalarla, faiz artırımları üzerine kurulu ve kendilerine dışarıdan empoze ettirilen politikalarla hareket etme gibi bir dürtüleri var. O zaman net ol, iki resim karşılaştırmayla ekonomi yönetilmez.

Elbette ki cari açıkla karşı karşıya kaldığımız biz de biliyoruz amam bunlarla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz diyoruz. Sen ne diyorsun, faiz artıracak mısın, artırmayacak mısın, yöntemin ne olacak?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir