NATO doruğunda gündem Türkiye’nin itirazları… Finlandiya’da çarpıcı Türkiye anketi

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarının bugün Madrid’de başlayacak NATO doruğuna damga vurması beklenirken, Finlandiya’da düzenlenen bir anket ülkede halkın Türkiye’nin taleplerine yaklaşımını ortaya koydu.

İspanya’nın başşehri Madrid’de bugün başlayacak NATO doruğunun en önemli gündemlerinden biri, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları olacak. NATO doruğunda sıkıntının tahlile ulaşıp ulaşmayacağı sorusunun karşılığı merakla beklenirken, Finlandiya’da yapılan bir anket ülke halkının bahse yaklaşımını ortaya koydu.

EURACTIV sitesinin haberine nazaran, Finlandiyalıların büyük kısmı NATO üyeliğine sıcak bakıyor lakin Türkiye’nin taleplerinin karşılanmasını istemiyor.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’ten silah ambargosunu kaldırmasını ve terör örgütü PKK’ya “desteği” kesmesini talep ediyor.

NATO’YA DAYANAK ARTIYOR AMA…

Finlandiya’da yayınlanan Helsingin Sanomat gazetesinin düzenlediği ankette, Finlandiyalıların NATO üyeliğine dayanağının giderek artarak yüzde 79’u bulduğu görüldü. Bu oran geçen aydan bu yana yüzde 6 arttı.

Öte yandan Finlerin büyük kısmı, Türkiye’nin taleplerinin karşılanması gerekiyorsa NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını belirtti. İştirakçilerin yüzde 70’i Türkiye’nin taleplerini karşılayacak ödünler verilmesine karşı çıktıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın NATO üyeliğiyle ilgili taleplerinin karşılanmasını destekleyenlerin oranı ise yüzde 14’te kaldı. Bu bireylerin büyük kısmının de milliyetçi Finns Partisi destekçileri olması dikkat çekti.

Finlandiya Devlet Lideri Sauli Niinistö, daha evvel yaptığı açıklamada Madrid’deki NATO tepesinde bu hususta mutabakat sağlanamayabileceğini söylemişti. Başbakan Sanna Marin de sürecin “donma” ihtimalinden telaş ettiğini belirtmişti.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile sürdürdüğü görüşmelerden de bugüne kadar somut bir sonuç çıkmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.