MİT’ten PKK’ya ağır darbe

Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK terör örgütünün işgali altındaki Sincar bölgesinde düzenlediği nokta operasyonla terör örgütüne ağır darbe indirdi. Operasyonda PKK’nın Sincar’da faaliyet gösteren kolu YBŞ’nin sözde genel sorumlusu Hasan Said Hasan etkisiz hale getirildi.

Üst düzey örgüt mensuplarının katıldığı “PKK Ocağı”nda ve Mazlum Doğan İdeolojik Akademisi’nde eğitim gören Hasan Said Hasan, PKK/KCK Yürütme Konseyi üyesiydi ve Irak Devleti’nce bölücü faaliyetlerinden dolayı aranmaktaydı. Sincar Halkı üzerinde hâkimiyet kurmak isteyen gayrimeşru odaklarla işbirliği yaparak, söz konusu terör odaklarının Yezidi Halkı üzerinde tahakküm kurmasına aracılık eden ve teröre hizmet eden YBŞ Genel Sorumlusu Seyit Kod adlı Hasan Said Hasan’ı MİT söz konusu faaliyetleri doğrultusunda hedef listesine aldı.

MİT’in sahadaki ajanları vasıtasıyla, Hasan Said Hasan’ın; örgüte ait silah ve mühimmat sevkiyatlarının yanı sıra Suriye ve Irak arasında örgüt mensuplarının gidiş gelişlerini organize ettiği, çocuk yaştaki Yezidilerin PKK’ya kazandırılması ve örgütsel eğitim alması faaliyetini planladığı tespit edildi. Hasan Said Hasan’ı izlemeye alan MİT, üst düzey diğer PKK mensupları ile Sincar’da bir araya geldiği haberini alması üzerine operasyon kararı aldı ve hedefini Sincar’da hassas bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.