MİT dört yılda 108 PKK’lıyı etkisiz hale getirdi

Suriye’nin kuzeydoğusunu IŞİD’le çaba mazeretiyle işgal ettiği belirtilen terör örgütü PKK’nın kolu YPG yöneticileri ile Irak’ın kuzeyindeki terörist elebaşlarının da içinde yer aldığı 108 kritik isim son dört yılda MİT’in çok saklı kritik operasyonlarıyla tek tek etkisiz hale getirildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, ABD’nin YPG’yi silah, mühimmat ve nakdî dayanak kapsamsında ambargodan muaf tutması, YPG’nin PKK’nın Suriye ayağı olduğuna dair Türkiye’nin tekraren ABD makamlarına klasörler dolusu bilgi ve doküman sunulmasına karşın dayanağını esirgememesi bölgede yasal operasyonlar yapılmasına taban hazırladı.

Bu kapsamda terör örgütünün bilhassa de karar alma organlarında yer alan zirve takımındaki isimler gaye alındı.

NOKTA OPERASYONLA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİLER

SÖZCÜ’nün güvenlik kaynaklarından elde ettiği istatistiklere nazaran, Pentagonun tüm silah, mühimmat, teknik ve maddi takviyesine karşın Ulusal İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK’nın beyin ekibini oluşturan 108 teröristi Suriye ve Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

1 Ocak 2018’den bugüne kadar Irak ve Suriye’de yüklü olarak Silahlı İnsansız Hava Aracıyla düzenlenen operasyonlarda terör örgütüne ağır darbe vuruldu.

Bazı isimler ise Sincar, Musul ve Mahmur bölgesinde düzenlenen operasyonlarla sağ yakalanıp Türkiye’ye getirilerek yargıya teslim edildi.

ÖDÜLLÜ LİSTEDE OLANLAR DA VAR

Şanlıurfa Akçakale karşısındaki Tel Abyad, Ceylanpınar karşısındaki Resulayn, Suruç karşısındaki Ayn El Arap (Kobani), Mardin Kızıltepe karşısındaki Dirbesiye, Amude, Nusaybin karşısındaki Kamışlı, Şırnak Cizre karşısındaki El Malikiye, Hatay’ın Hassa ilçesi karşısındaki Afrin’de ve Irak’ın kuzeyindeki Sincar, Telafer, Başika, Musul, Erbil, Köysancak, Amediye, Kanimasi, Şeladiz’de son dört yıl içinde 108 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

MİT Dış Operasyonlar ve Sinyal İstihbaratı Başkanlığının mahallî saha ögeleri ile teknik ve sinyal takibi sonucu etkisiz hale getirilen teröristler ortasında Türkiye’de para ödüllü 5 tıpkı renk kategorisinde aranan teröristler de var.

SİVİL DOLAŞIP TELEFON KULLANMIYORLAR

Anlık gelişen nokta operasyonlardan korunmak için terörist elebaşlarının son periyotlarda tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi imajı verip sivil kıyafetlerle dolaşmaları dikkat çekti.

Bunun son örneği Mahmur Kampında SİHA ile öldürülen 10 Milyonluk kırmızı kategoride aranan Mehmet Erdoğan oldu.

Terörist Erdoğan, Kandil-Süleymaniye-Kerkük ortasındaki ilişkiyi sağlayan kritik isimlerden biriydi.

Hacı Mirza Ali kimliğiyle kendine Iraklı çiftçi imajı veren terörist 30 yıldan beri dağ takımında çok sayıda kanlı baskının faili olmaktan aranıyordu.

ÖRGÜTÜN BEYİN TAKIMI

MİT’in SİHA ile Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği terörist elebaşları ortasında İçişleri Bakanlığının 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde aranan Filiz Arslan, Engin Karaaslan, Ali Haydar Kaytan, İsmail Özden, Ulaş Doğan, Beraat Afşin, Metin Arslan, Murat Kalko, Gülizar Tural, Söylemez Yaşar, Sofi Nurettin kod isimli Halef El Muhammed, Servet Aydın, Diyar Garip Muhammed, Kasım Güler (IŞİD), Bayram Namaz (MLKP-MK üyesi), 2 Milyonluk Yeşil kategoride aranan Sabri kod isimli Yahya Duman yer alıyor.

KONSOLOSLUK GÖREVLİSİNİN KATİLLERİ DE VAR

Erbil’de bir restoranda yemek yerken şehit edilen Konsolosluk vazifelisi diplomat Osman Köse’nin şehit edildiği suikastın failleri Erdoğan Ünal, 3 Milyonluk Mavi kategoride aranan Botan kod isimli Hacı Kurhan ile Kendal kod isimli Metin Akgün de Irak’ın kuzeyinde MİT tarafından etkisiz hale getirildi.

Kırmızı bültenle aranan Mahmur sorumluları Hasan Adır, Hekim Hüseyin kod isimli Selman Bozkır ile Kandil sorumlusu Dalokay Ulu, Sincar sorumluları Mervan Bedel, Said Hasan, Hakurk sorumlusu Erdal Aslan da yer alıyor.

Suriye’nin kuzeydoğusunu işgal eden terör örgütü PKK’nın burada ABD takviyesiyle oluşturmak istediği kelamda Özerk kanton bölgelerin de MİT’in nokta operasyonlarıyla inançlı olmadığını anlayan üst seviye teröristler bu nedenle sık sık yer değiştiriyor, sivil kıyafetlerle dolaşıyor. İrtibat araçlarını kıymetli ölçüde kullanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.