Mesken sahibi ve kiracıları ilgilendiren gelişme: Ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor

Ev sahibi ve kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk kaidesinin ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor. Düzenleme yasalaştığında mesken sahibi ve kiracı ortasındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan evvel arabulucu devreye girecek.

Doğrudan mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek. Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları üzere uyuşmazlıkları arabulucu tahlile kavuşturacak.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Dr. Avukat Arabulucu Umut Metin, “Toplumun problemlerden arınması için meselelerden süratli arındırılacak sistemlere gereksinim var. Arabuluculuk elimizdeki en güçlü enstrüman. Toplumun en ağır yaşadığı meselelerden birisi kira sorunu. Barınma bir gereksinim, konuta talep var. Mülk sahipleri ve kiracılar ortasında uyuşmazlıklar olabiliyor. Arabuluculukta sıkıntılar 1 günde bile çok kısa müddette çözülebilirken başka yandan mahkemeler yıllarca uzayabiliyor” dedi.

EKİM AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

Ekim ayında yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeye ait de konuşan Metin, ‘’Kira konusunda arabuluculuk bugüne kadar uygulanabiliyordu. Yeni düzenleme maddeleştiği takdirde arabuluculuk zarurî hale gelecek. Öncelikle taraflar anlaşmak için efor sarf edecekler. Mesken sahibi ve kiracılar uyuşmazlık yaşadığında arabulucuya gitmeden dava yoluna gittiklerinde dava metottan reddedilecek. Tüm kiralama sıkıntılarında arabuluculukta gayret sarf etmek durumunda olacağız. Bu düzenlemenin kiracı ve konut sahibi için de yararlı olacağını düşünüyorum’’ diye konuştu.

En çok kira sıkıntılarından kaynaklı uyuşmazlık olduğunu söyleyen Metin, “Bunun dışında gereksinim halinde kiracının konuttan çıkarılma sorunu da yaşanabiliyor. Adliyeye gitmeden bu sıkıntılar arabuluculuk ile çözülebilecek, dava açmaya gerek kalmayacak. Arabulucuya, arabuluculuk merkezlerine Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan arabuluculuk daire başkanlığına müracaatlar yapılabilir. Arabulucunun uygulama alanının genişletilmesi lazım. Son periyotta örnek bir muvaffakiyet gösteriliyor” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.