Kemal Kılıçdaroğlu iktisat muhabirleriyle buluştu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da bir otelde iktisat muhabirleriyle buluştu.

Ekonomi Muhabirleri ile Aile Dayanakları Sigortası Buluşmasına Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka ve CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Kılıçdaroğlu, Aile Dayanakları Sigortası ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra gazetecilerle özel olarak görüştü.

“Kişi fakirse toplumsal devletin müdafaası altında olsun”

Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri halinde Aile Dayanakları Sigortası’nı hayata geçireceklerini belirterek, “Ön gördüğümüz düzenleme ile yoksulluğu artık bu ülkede hiçbir siyasal parti istismar konusu yapamaz. Kişi fakirse toplumsal devletin muhafazası altında olsun” dedi.

“Sorun yoksulluğu bitirmek değil, oy için kullanmak”

Kılıçdaroğlu, şu sözleri kullandı:

“Bugün aslında Türkiye’de kanayan bir yaraya bir biçimde deva üretmeye çalışıyoruz. Fakat ürettiğimiz deva bizim özgün bir üretimimiz. Milletlerarası Çalışma Örgütü’nün kabul ettiği 102 sayılı mukavelenin öngördüğü 9 sigorta kolunu hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 1971 yılında Türkiye parlamentosundan bir yasa çıkararak memleketler arası çalışma örgütünün toplumsal güvenliğinin taban normlarının mukavelesini kabul ettiler. Bu kontrata nazaran, Türkiye 9 sigorta kolunu uygulamayı taahhüt etti. Bunlardan 8’i uygulanıyor. En son işsizlik sigortası uygulamaya girdi ve hala devam ediyor, 9. Sigorta kısmı ‘Aile Takviyeleri Sigortası’. 51 yıldır Aile Dayanakları Sigortası uygulanmıyor. Aile Dayanakları Sigortasının temel emeli her aileye minimum gelir teminatı sağlayan sigorta kısmı. Münasebetiyle kişini doğumundan kişinin vefatına kadar kişiyi ve aileyi toplumsal devlete teminata aldığı bir mukavele. Soru şu; neden Aile Dayanakları Sigortası uygulanmıyor? Zira yardımlar yapılıyor, dağınık bir çerçevede yardımlar yapılıyor. Meğer bunu bir çatı altında hiçbir ayrım yapmadan sağlanması lazım. Sorun yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu oy için kullanmak, yoksulluğu istismar etmek.


“Mevsimlik çalışan emekçilerin toplumsal güvenlikleri olacak”

Dolayısıyla bu toplantıda ön gördüğümüz düzenleme ile sizlere açıklayacağımız düzenleme ile yoksulluğu artık bu ülkede hiçbir siyasal parti istismar konusu yapamaz. Kişi fakirse toplumsal devletin müdafaası altında olsun. Mevsimlik çalışan personeller var. Mevsimlik çalışan çalışanlar için toplumsal güvenlikleri olacak. Onlar mevsimlik bir yere gittiğinde Aile Dayanakları Sigortası kurumu onlara yer bulacak. Tuvaletleri, banyoları, çocukların eğitimi için okul üzere gereksinimleri karşılanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.