Japon polisinden ihmal itirafı: Güvenlikte problemler olduğunu inkar edemeyiz

Japonya’nın batısındaki Nara kentinin polis şefi, ülkenin eski Başbakanı Şinzo Abe’ye düzenlenen suikastın “sorumluluğunu üstlendiğini” söyledi.

CNN’in haberine nazaran, Nara Eyaleti Emniyet Müdürü Tomoaki Onizuka bugün düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada “Olayla ilgili birinci rapor öğle saat 11:30’da geldikten ve durum ortaya çıktıktan sonra, emniyet teşkilatındaki 27 yıllık meslek hayatımın en çok suçluluk ve pişmanlık hissettiğim anını yaşadım” dedi.

‘GÜVENLİK PROBLEMLERİNİ İNKAR EDEMEYİZ’

Dün gerçekleşen suikastın görüntüsü, yarın yapılacak parlamento seçimleri öncesinde kampanya konuşması yapan eski Başbakan Şinzo Abe’nin gerisindeki açık alana dikkat edilmediğini gösteriyordu. Onizuka duygusal bir yüz sözüyle kelamlarına “Sorumluluğumun tartısını hissediyorum. Olayların nasıl sonuçlandığı düşünüldüğünde güvenlik planında birtakım problemler olduğunu inkar edemeyiz” halinde devam etti.

Abe, Japonya’da az rastlanan bir siyasi şiddet hareketinde vurularak öldürüldü. Sıkı bir milliyetçi ve komünizm aykırısı olan Abe, Amerika Birleşik Devletleri ile yakın işbirliği içinde çalışıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.