İsrail güçleri 16 Filistinliyi yaraladı

Filistinli aktivist Muhammed İyad Avd, yaptığı açıklamada, Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El Halil kentinin kuzeyindeki Beyt Buyruk beldesinde İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında olaylar yaşandığını aktardı.

Avd, olaylarda 3 Filistinlinin gerçek mermiyle, 3’ünün plastik mermiyle yaralandığını; onlarca kişinin müdahaleler sırasında kullanılan gazdan etkilendiğini söyledi.

Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus’taki Filistin Kızılayı acil servis yetkilisi Ahmed Cibril ise Beyt Decen ile kuzey ve güney beldelerde İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında olaylar çıktığını belirtti.

Cibril, yaşanan olaylarda, atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu 1 Filistinlinin yaralandığını; 19 kişinin de gazdan etkilendiğini aktardı.

Filistin Kızılayı takımının yaralılara olay yerinde müdahale ettiğini tabir eden Cibril ayrıyeten Filistin Kızılayı’na ilişkin araca da plastik merminin isabet ettiğini kaydetti.

İsrail güçlerinin müdahalesinde 1’i çocuk 9 kişi yaralandı

Öte yandan Filistin Esirler Cemiyetinin açıklamasına nazaran, Kalkilya kentinin Kefr Kadum beldesinde, Yahudi yerleşim ünitelerine reaksiyon göstermek ve İsrail hapishanesinde sıhhat durumu berbata giden kanser hastası Filistinli tutuklu Nasur Ebu Hamid’e dayanak için Fetih Hareketinin davetiyle haftalık şov düzenlendi.

Gösteri Komitesinin yaptığı yazılı açıklamada ise, İsrail güçlerinin şova müdahalesi sırasındaki 9 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Fetih Hareketi basın sözcüsü Murad İşteyvi’nin beyanına yer verilen açıklamada, yaralananlardan birinin 8 yaşında olduğu; onlarca kişinin de gazdan etkilendiği kaydedildi.

Filistin idaresinden yaşananlara tepki

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yahudi yerleşim ünitelerini reddettikleri için barış yanlısı şovlar düzenleyen Filistinlilere uygulanan acımasız baskının kınandığı” belirtildi.

Baskı operasyonlarının İsrail’in resmi siyaseti olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu siyasetle yalnızca Filistinlilerin erişimini engelleyerek topraklarıyla ortasındaki bağlantıyı kesmeyi değil, yerleşim ünitelerine ve yerleşimcilere teslim olmaya zorlamak için Filistin halkının iradesinin ve direnişinin kırılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, “işgal devletinin ataklarını durdurmak için ivedilikle milletlerarası topluma ve ABD’ye müdahale” davetinde bulunuldu.

Yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da sıkıntı hale getiriyor.

Uluslararası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Filistinliler, yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerinin inşasını protesto etmek için her hafta cuma günü şovlar düzenliyor.

İsrail güçleri, Filistinli protestoculara, göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahale ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.