Hitler’in hekiminin mektupları ortaya çıktı

Adolf Hitler’in tabiplerinden Carl Otto von Eicken’in torununun torunu, dedesinin mektuplarını yayınladı. Mektuplarla birlikte, Kulak Burun Boğaz Uzmanı von Eicken’in, 1935-1945 yılları ortasında Nazi Almanyası’nın ırkçı önderi Hitler’e uyguladığı tedavilerle ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı.

NZZ am Sonntag gazetesinin haberine nazaran, mektuplar, Hitler’in “hastalık korkusu” olduğunu açığa çıkardı. Mektupların birinde Hitler, Mayıs 1935’teki birinci muayenesinden sonra doktora, “Kötü bir şey varsa katiyetle bilmem gerekiyor” dedi.

Mektupta ayrıyeten, Hitler’de var olan bir polipi çıkarmak için yapılacak bir operasyon dikkat çekti. Von Eicken, operasyondan sonra Hitler’in sesinin dinlenmesi gerektiğini tavsiye etti. Bunun üzerine operasyon Nazi başkanının yapacağı konuşmanın sonrasına ertelendi.

The Guardian’ın aktardığına nazaran, hekimin kuzenine yazdığı mektuplar, aile arşivlerini araştırırken Von Eicken’in torununun torunu Robert Doepgen tarafından keşfedildi. Almanya tarihi uzmanı İngiliz tarihçi Richard J. Evans ise mektupların tarihe tanıklık ettiğini söyledi.

Von Eicken’ın mektuplarında, Hitler’in milyonlarca insanın vefatına yol açan hareketlerini asla sorgulamadığı göze çarptı. Rusların sorgusunda ‘savaştan sonra Hitler’i neden öldürmediği sorusuna’ ise Von Eicken’in “Ben onun hekimiyim, katili değil” diye karşılık verdiği görüldü. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.