Her sıkıntıya deva Antep fıstığı tüketiminin 14 yararı: Kolestrol, diyabet, şeker hastalığı, damar tıkanıklığı…

Yetiştiği bölgelerde ‘yeşil altın’ olarak bilinen ve endüstriyel pahası yüksek Antep fıstığı, kâfi ölçülerde yenildiğinde bedenin muhtaçlığı olan tüm vitamin, mineral ve proteinleri sağlıyor. Öbür kabuklu yemişlere nazaran düşük bir yağ ve güç içeriği olan Antep fıstığı, antioksidan özelliği ile ön plana çıkıyor. Pekala, Antep fıstığı nelere yeterli geliyor? İşte karşılığı…

ŞAM FISTIĞI OLARAK DA BİLİNİYOR

Sakız ağacı ailesinden olan Antep fıstığı aslında bir meyvedir. Kuruyemiş olarak tüketilen sert kabuklu meyve Anadolu’da Şam fıstığı olarak da bilinmekte, üreticisine kazandırdığı için de yeşil altın yahut altın ağacı olarak isimlendirilmektedir. Meyvenin oluşumu ve gelişimi başka meyvelere nazaran biraz farklıdır.

MİNERAL VE VİTAMİN DEPOSU

Mineral ve vitamin açısından varlıklı olan Antep fıstığı, güç içeriği yüksek olması nedeniyle helva, baklava ve sütlü tatlılar ile atıştırmalık yiyeceklerde kullanılmaktadır.

Sporcular için önerilen bir besin olan Antep fıstığı; protein, yağ ve yağ asitleri ile antioksidan içeriği nedeniyle besleyici pahası yüksektir. Antep fıstığının besin kıymeti fındık, ceviz ve badem üzere sert kabuklu kuruyemişlerle karşılaştırıldığında bu yemiş daha düşük bir yağ ve güç içeriğine sahiptir.

Diğerlerine nazaran lif seviyesi de yüksek olduğu için sindirimi daha kolaydır. B1, B6, E ve A vitaminleri ile demir, potasyum, beta-karoten, toplam fitosterol ve lutein pahaları açısından kabuklu yemişlerde birinci sıradadır. Ayrıyeten Antep fıstığının yağı da kozmetik endüstrinde kullanılmaktadır.

GÜNDE 50 GR ANTEP FISTIĞI ÖNERİLİYOR

Antep fıstığının tüketimi ile ilgili yapılan araştırmalarda hastalıklardan korunmaya yardımcı bir besin olarak ön plana çıkmaktadır. Az ölçüde tüketiminin istikrarlı beslenmeye katkısının olduğu ve birçok sorunun ortaya çıkmasını engellediği belirlenmiştir. Bedenin gereksinimi olan vitamin, mineral ve protein için günde 50 gram tüketilmesi önerilmektedir.

İçeriğinde amino asitlerin % 2’sini oluşturan L-arginin arter genişletici özelliğine sahiptir. Damar esnekliğini koruyarak kan akışının artmasını desteklemektedir.

ŞEKER HASTALARINA ÖNERİLİYOR

Bitkisel protein nedeniyle antioksidan flavonoidler, doymamış yağ asitleri ve içeriğindeki posa sebebiyle karbonhidrat toleransını güzelleştirdiği ve tokluk kan şekerini dengelediği için tüketimi şeker hastalarına önerilmektedir. Pirinç ve makarna üzere karbonhidrat kaynaklarına eklenerek tüketildiğinde bedendeki glukoz seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir. Antep fıstığı diyabet riskini düşüren etkenlerden biridir.

Uzun mühlet tokluk hissinin sağlayan ve yemek sonrası kan glikoz konsantrasyonlarının düşmesine tesir eden Antep fıstığı, düşük glisemik indekse sahip bir besindir.

Yapılan bir çalışmada ise Omega yağ asitleri istikametinden varlıklı olan Antep fıstığı tüketiminin kan plazmalarında HDL artışından ötürü kolesterol düzeyinin azalmasına katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Doymamış yağ asitleri makus kolesterolü (LDL) azaltmaktadır.

DAMAR TIKANIKLIĞINA DA DÜZGÜN GELİYOR

Damar tıkanıklığı ile ilgili hastalıkların önlenmesinde rolü vardır. Ayrıyeten koroner kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına kıymetlidir. Sodyum içeriğinin düşük; potasyum, kalsiyum ve magnezyum üzere mineral içeriğinin ise yüksek olmasından ötürü kan basıncının düzenlenmesine katkıda bulunur.

ANTEP FISTIĞIN İNANILMAZ FAYDALARI

  • Kilo denetiminde değerli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalarda çok sık Antep fıstığı tüketen şahısların zayıf olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Afrodizyak tesiri olan Antep fıstığının erkeklerde cinselliği büyük ölçüde etkilediği belirlenmiştir.
  • İçeriğindeki bakır nedeniyle demirin bedende kolay bir biçimde emilimini sağladığı için kansızlığa uygun gelebilmektedir. B6 vitamini nedeniyle de kandaki oksijenin taşınmasına yardımcı olabilmektedir.
  • B6 vitamini hudut sisteminin sistemli çalışması için gerekli olan bir vitamindir. B6 hudut sisteminin gereksinimi olan birçok aminoasidin yapılmasına yardım etmektedir.
  • İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunarak hastalıklara yakalanma riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğindeki yüksek E vitamininin antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer hastalığının seyrinin yavaşlatılmasında rol oynamaktadır, hücre yenilenmesine katkı sağlamaktadır.
  • Zengin mineral ve vitamin içeriği nedeniyle bilhassa çocukların tüketmesi gereken bir yemiştir. Sağlıklı bir fizikî gelişim için çocukların beslenme programına eklenmelidir.
  • Antep fıstığındaki A vitamini; kemik gelişimi ile büyüme ve kanserden müdafaada rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.