Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında

Merkez Bankası geçtiğimiz ay politika faizini yüzde 8,5’e çekmişti. Beklentiler arasında TCMB’nin bu ay faizleri sabit tutması ön plana çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını saat 14.00’de açıklayacak.

Faizlerin düşürüldüğü son PPK toplantısının sonrasında yayımlanan mesajda, “Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir” ifadelerine yer verilmişti.

BEKLENTİLER ARASINDA 50 BAZ PUANLIKT FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ DE VAR

AA Finans’ın PPK Beklenti anketine katılan 22 ekonomistin 14’ü, TCMB’nin faizleri yüzde 8,5’de tutacağını öngördü. 8 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimi tahmini yaptı.

Reuters’ın anketinde ise 18 ekonomistin 12’si, Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeyeceğini tahmin etti. 6 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirim bekliyor.

TCMB, kasımdan bu yana yüzde 9 seviyesinde olan politika faizini, 23 Şubat’taki toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimiyle yüzde 8,5’e çekmişti.

Merkez Bankası, geçen yılın ağustos ve eylülde 100’er, ekim ve kasım aylarında ise 150’şer baz puanlık faiz indirimleri gerçekleştirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir