Gelin nesli nasıl bağlanır? Gelin nesli bağlanırken ne okunmalıdır?

Düğünlerde her yörenin kendine ilişkin farklı gelenekleri bulunmaktadır.Gelin nesli bağlama geleneği ise birçok yörede uygulanan ve hala devam eden bir adettir.Gelin jenerasyonunun nasıl bağlanacağı kim tarafından bağlanacağı ve bağlanırken neler okunacağı merak konusu oluyor.

Gelin jenerasyonunu ekseriyetle gelinin erkek kardeşi tarafından geline bağlanırken birtakım bölgelerde gelinin babası tarafındanda bağlandığı biliniyor.

Gelin nesli nasıl bağlanır?

Düğünlerin en duygusal anı hiç kuşku yokki gelinin aile konutundan çıkarken yaşanan devridir.Gelin konuttan çıkmadan evvel gelin neslinin bağlanması anında his dolu anlar yaşanır.

Genellikle kırmızı gelin nesli bağlanırken kimi yörelerde farklı renkte gelin kuşağıda bağlanmaktadır.Gelin jenerasyonu bağlanırken bir kez salavat getirildikten sonra tekbir getirilerek dua okunur.

Gelin jenerasyonu birinci iki defa gelinin beline dolanır ve gerisinde çözülür üçüncü seferde dolanan jenerasyon çözülmez ve gelinin beline dolanır.

Gelin nesli bağlanırken ne okunur?

Gelin jenerasyonunun her bağlama sürecinin akabinde besmele çekilir.Kuşak birinci bağlandığında ‘Allah mesut etsin’ denir. Jenerasyon ikinci sefer bağlandığında tekrar besmele çekilerek, ‘Allah ayırmasın’ denir. Gelin jenerasyonunun üçüncü ve son kere bağlanmasının akabinde ise besmele çekilerek  ‘Allah yuvanızı bozmasın’ biçiminde dua edilerek gelin nesli bağlama süreci son bulur..

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.