Fransız diplomatlar Macron’a karşı greve çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un meslek diplomatlarının özel statüsünü kaldıran kararnamesini protesto eden Fransız diplomatlar bugün greve gitti.

Fransa’da diplomatlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un meslek diplomatlığını kaldırarak diplomatları devlet memurlarından oluşan geniş bir havuza aktarma planını protesto için bugün bir günlük grev gerçekleştiriyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere nazaran, Uzak Doğu’dan Washington’a dünyanın dört bir yanında vazifeli çok sayıda büyükelçi ve diplomat greve katıldıklarını Twitter’da #diplo2metier etiketiyle paylaştı. Diplomatlar, Macron’un ıslahat planını, diplomasi mesleğini tehlikeye atacağı ve Fransa’nın dünyadaki pozisyonuna olumsuz yansımaları olacağı gerekçesiyle eleştiriyor.

Macron’un nisan ayında yayımladığı kararnameye dayanan ıslahat yaklaşık 800 diplomatı etkileyecek. Islahatla, diplomatlar, öteki devlet memurlarının da dahil olduğu geniş bir havuzun içine dahil edilecek, dışarıdan bakanlığa geçişler mümkün kılınacak, diplomatik misyonlar için bakanlık çalışanı dışarıdan isimlerle rekabet etmek durumunda kalacak.

‘ELİT KURUM’ ELEŞTİRİSİ

Hükümet ıslahatla, 16’ncı yüzyılda oluşturulan Fransız diplomasisinin modernize edilmesini, çeşitliliğin artırılmasını ve etrafındaki duvarların kaldırılmasını hedefliyor. Hükümet içinde kimi bölümler meslek diplomasisini kendi içine kapanık bir seçkin kurum olarak görüyor.

Diplomatlar ise yaptıkları işin, dünyanın değişik bölgelerinde yıllar boyunca edinilen tecrübe ve uzmanlığı gerektirdiğini, bu alanda amatörlere yer olmadığını savunuyor. Planı eleştirenler, Dışişleri Bakanlığı’nda son yıllarda yapılan kısıntılara işaret ederek bunun yalnızca bir başlangıç olacağı tasasını lisana getiriyor.

İSTANBUL BAŞKONSOLOSU DA DAYANAK VERDİ

Çok sayıda büyükelçi, başkonsolos, konsolos ve çeşitli misyonlardaki diplomatlar Twitter üzerinden greve takviye verdi. Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin de protestoya dayanak vererek diplomasinin tecrübe, bilgi ve birikimden başka düşünülemeyecek bir alan olduğuna vurgu yaptı.

Geçen hafta Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’da bir ortak bildiri kaleme alan 500 diplomattan oluşan bir küme, planın “Profesyonel diplomasinin yok olması riskini beraberinde getirdiği” uyarısı yapmış, “Dışişleri Bakanlığının özünün tartışmaya açıldığı” kanısını lisana getirmişti.

Fransa, yaklaşık bin 800 diplomat ve Dışişleri Bakanlığında vazifeli 13 bin 500 işçiyle dünyanın en büyük üçüncü diplomasi ağına sahip ülke pozisyonunda.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.