Fatma Girik’in mirasçılarına berbat haber: Vasiyetname için iptal davası açıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşarken tedavi için gittiği İstanbul’da 24 Ocak 2022 tarihinde ömrünü yitiren ve yaşadığı Torba Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verilen Türk sinemasının efsane ismi Fatma Girik’in 23 Haziran 2023 tarihinde açıklanan vasiyetnamesinin sıhhatsiz şartlarda, akli istikrarının tam yerinde olmadığı sırada ve baskı altında hazırlandığını sav eden kardeşi Günay Girik’ten itiraz geldi.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine nazaran, Bodrum’da yaşayan Günay Girik yaptığı açıklamada; vasiyetnamenin açıklanmasından sonra yasal mirasçıları olan Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav ile kendisinin miras dışı bırakıldığını, mirasın büyük kısmının yeğeni Fatma Ahu Turanlı’ya ve küçük bir kısmının da ablası Müesser Girik’e bırakıldığını belirtti.

İTİRAZ EDİLMİŞTİ

Girik, “Biz vasiyetname açıklanmadan bu vasiyetnamenin ablamın çok rahatsız olduğu, hem fiziki hem akıl sıhhatinin tam yerinde olmadığı bir süreçte baskı altında yeğeni tarafından hazırlatıldığını söylemiş ve itiraz etmiştik.

Bu duruma yalnızca biz değil, hizmetlisi Dursune Yılmaz ve 4 yakını daha şahitti. Bu şahıslar ablamın akli istikrarının gidip geldiğini ve vasiyetnameyi sağlıklı bir formda hazırlamasının mümkün olmadığını belirttiler, bizde bu bireyleri itirazımızda şahit olarak gösterdik” diye konuştu.

DURDURULMASI İSTENDİ

Günay Girik Ankara Barosu avukatlarından Akın Centilmen ile bugün Bodrum Adliyesine giderek vasiyetnamenin iptali isteyerek, ablasının 30 milyon TL pahasında olan denize sıfır lüks villanın satışına önlem konulmasını talep etti.

HUKUKİ GEÇERLİLİĞİ YOK

Girik’in Avukatı Akın Centilmen ise vasiyetnamede Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav ve kardeşi Günay Girik’in bulunmadığını belirterek, mirasın yüzde 90’nının şikayetçi oldukları Fatma Ahu Turanlı’ya, az bir kısmının ise ablası Müyesser Girik’e bırakıldığını söyledi.

Avukat Centilmen, “Fatma hanımın vasiyetnameyi hazırladığı devirde konutunda sık sık baygınlık geçirip hastaneye kaldırıldığı raporlarla sabittir. Ayrıyeten o devirde Fatma hanım kaldırıldığı hastanede hafıza kaybı, düşünme yahut muhakeme maharetlerinin ilerleyici kaybı, zayıf uyum ve istikrar kaybı yaşadığı raporlarla tespit edilmiştir.

Dava sürecinde Fatma hanımın tedavi gördüğü özel ve vasiyetnamesi öncesinde sıhhat raporunun alındığı Bodrum Devlet Hastanesi’ndeki tüm evrakların belgede toplanarak İsimli Tıp Kurumu uzmanları tarafından incelenmesini ve tanıklarımızın dinlenmesini talep ettik.

Bu süreçte Torba Mahallesi’ndeki villanın 3. bireylere evresini önlemek için ihtiyati önlem konulmasını, Fatma Girik’e ilişkin olan Ziraat Bankası’ndaki paranın bloke edilmesini talep ettik.

Henüz hayatta olan Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav’ın gizli hissesinden dolayı kendisine vasi tayin edilmesine ve Bodrum 2. Noterliği’nce düzenlenen vasiyetnamenin kanuna alışılmamış olması nedeniyle iptalini istedik” diye konuştu.

Avukat Centilmen şahitleri ortasında Fatma Girik’in manevi kızı Ahu Aşkar, refakatçisi Aysun Gültekin, aile dostu Filiz Kalkavan ve yardımcısı Dursune Yılmaz olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.