Eylül Bitcoin İçin Nasıl Geçecek? İşte Tarihsel Veriler!

Bitcoin, Eylül ayının önceki beş ayını kayıplarla tamamladı. Tarih olarak bu ay BTC için çoğu zaman verimsiz geçti. BTC boğaları, önümüzdeki günlerde en riskli ayına girerken, Haziran ayının dip noktası olan 17.500 dolardan toparlanma konusunda henüz heyecanlanmamalılar.

Eylül neden Bitcoin fiyatı için potansiyel olarak verimsiz?

Tarihi veriler, Eylül ayının, 2015 ve 2016 hariç, 2013 ve 2021 arasındaki Bitcoin’in en kötü ayı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, aydaki ortalama Bitcoin fiyat düşüşü mütevazı bir -%6’dır.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in önceki Eylül aylarındaki zayıf sicili, borsadaki benzer düşüşlerle çakışıyor. Örneğin, ABD gösterge S&P 500’ün Eylül ayındaki ortalama düşüşü son 25 yılda %0,7’dir.

Geleneksel grafik analistleri bu yıllık düşüşü “Eylül etkisi” olarak adlandırıyor

Analistler, yatırımcıların Eylül ayındaki yaz tatillerinden döndükten sonra, yıl sonundan önce kazançlarını ve hatta vergi kayıplarını sabitlemek için piyasa pozisyonlarından çıktığını savunuyorlar. Bu arada, bireysel yatırımcıların çocuklarının yıllık okul masraflarını ödemek için varlıklarını Eylül ayında tasfiye ettiklerini de belirtiyorlar.

Bitcoin’in borsa ile korelasyonu, koronavirüs pandemisi sırasında ve sonrasında büyük ölçüde olumlu oldu. Bu nedenle, Eylül etkisine ek olarak, bu yansıtma fiyat eğilimleri, BTC’nin uğursuz ayda yüksek düşme olasılığını da artırabilir.

Fed 75 baz puanlık faiz artışına bakıyor

Bitcoin’in 2022’deki kayıpları, Fed’in faiz artırımlarına ilişkin korkulardan kaynaklandı. Ancak piyasanın anlatımı, enflasyonun zirve yaptığı umutlarına kaydı. Temmuz ayında ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki aydaki %9,1’e kıyasla %8,5’e gelmesiyle güçlenen inanç, Fed’in sıkılaştırma planlarını yumuşatacağı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Aşağıda gösterildiği gibi, Bitcoin ve S&P 500′ün yıllık kayıplarının küçük kısımlarını telafi etmesiyle aynı zamana denk geldi.

Ancak birkaç analist, Bitcoin’in toparlanmasının bir boğa tuzağı, bir “rahatlama rallisi” olabileceğine inanıyor. Lark Davis’e göre “piyasanın dibe vurduğunu düşünen yatırımcıları tuzağa düşürecek”.

Ayrıca, çoğu Fed yetkilisi , enflasyonu %2’ye düşürme sözü göz önüne alındığında, Eylül’deki bir sonraki toplantısında hala 75 baz puanlık artıştan yana. Sonuç olarak, Bitcoin ve S&P 500, Eylül ayında daha fazla yıllık düşük seviyelere bakarak hakim düzeltme eğilimini sürdürme riskiyle karşı karşıya.

Bitcoin teknikleri 17,6 bin dolara düştüğünü ima ediyor

Teknik açıdan bakıldığında, Bitcoin mevcut “ayı bayrağı” formasyonundan çıkarsa Eylül ayına kadar 19.250 dolara düşecek. Düşüş devamı kurulumu aşağıdaki dört saatlik grafikte gösterilmektedir.

Bu arada, günlük grafikte BTC, 19 Ağustos’tan bu yana yükselen kama modelinden ayrılıyor.

Genel olarak, Eylül, teknik, temel ve makro faktörlere dayalı olarak Bitcoin için bir kez daha kırmızı bir ay olabilir gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.