Eşine şantaj yapan kişiyi adliye çıkışında öldüren kocanın cezası düşürüldü

Kayseri, Kocasinan ilçesinde bulunan Kayseri Adliyesi önünde, 18 Ocak 2022’de meydana gelen olayda, İsmail Altuntaş; eşi C.A.’ya karşı “şantaj” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlarını işlediği gerekçesiyle 3 buçuk yıl hapse çarptırılan Gökhan Özcan’ı, arabasına bindiği sırada tabancayla vurarak öldürdü.

İsmail Altuntaş ile eşi C.A., gözaltına alındı. İsmail Altuntaş tutuklanırken, cinayeti azmettirdiği öne sürülen eşi C.A. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çift hakkında Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 1 Aralık 2022’de görülen karar duruşmasında İsmail Altuntaş’a “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, daha sonra Altuntaş’ın cezasında iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 25 yıla düşürdü. Heyet, İsmail Altuntaş’a ayrıca “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan da 1 yıl 8 ay ve “yaralama” suçundan da 2 bin lira para cezası olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay hapis ile 2 bin lira para cezası verdi.

Mahkeme, İsmail Altuntaş’ın eşi C.A.’nın ise “kasten öldürmeye azmettirme” suçundan beraatına hükmetti.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Ölen Gökhan Özcan’ın ailesinin avukatları ile sanık avukatları karara itiraz ederek, dosyayı Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Müşteki ailenin avukatları sanığa verilen cezayı az bulduklarını, C.A. hakkında da ceza verilmesi gerektiğini, sanık Altıntaş’ın avukatları da cezanın fazla olduğunu belirtti.

DURUŞMALI İNCELEME YAPILDI

Dosyanın geldiği Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, dosyada yaptığı incelemede duruşma yapılmasına karar verdi.

Ceza dairesinde görülen duruşmada tutuklu sanık İsmail Altıntaş ve tutuksuz yargılanan eşi C.A., ile olay sırasında ölen Özcan’ın yanında yer alan kız kardeşi İ.Ö. ve şikayetçi yakınları ile taraf avukatları hazır bulundu.

Daire savcısı, yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasını ve sanığa ‘tahrik’ indiriminin uygulanmasını istedi.

Tutuklu sanık İsmail Altıntaş son sözünde, “Kesinlikle birine zarar verme taraftarı değilim. Önce Rabbimin sonra yüce Türk adaletinin adaletine sığınıyorum. Pişmanım” dedi.

Cinayete azmettirdiği iddia edilen tutuksuz sanık olan eşi C.A., da beraatını talep etti.

Ölen Özcan’ın ailesi ise şikayetçi olduklarını, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

CEZASI 13 YIL DÜŞTÜ

Ceza Dairesi yaptığı yargılama sonrasında sanık İsmail Altıntaş’ı, “kasten adam öldürme” suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ardından, sanık hakkında, ‘tahrik’ indirimi uygulayarak önce 16 yıla, ‘iyi hal’ indirimi de ile de cezasını 13 yıl 4 aya düşürerek, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Ceza Dairesi tutuksuz sanık C.A.’nın ise, “kasten öldürmeye azmettirme” suçundan yerel mahkemenin verdiği beraat kararına yapılan istinaf taleplerinin esastan reddine karar vererek, beraat kararını onadı.

Ceza Dairesi tarafından verilen kararın Yargıtay temyiz yolunun açık olmak üzere verildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx