Erdoğan’ın iadesini istediği İsveçli vekil açıkladı: Hükümet terör örgütlerine dayanak kelamı vermiş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girme isteğini engelleyen Türkiye ile İskandinav ülkeleri ortasında tansiyon sürüyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reaksiyon gösterdiği İsveçli vekil Emine Kakabaveh, dün ülkedeki güvensizlik oylamasında hükümeti kurtarması karşılığında aldığı kelamı birinci defa açıkladı.

Türkiye ile İsveç ortasındaki NATO tansiyonu devam ederken, evvelki dikkat alımlı bir oylama yapılmıştı. İsveç hükümetinin düşmesine sebep olacak güvensizlik oylamasında ülkenin adalet bakanı Morgan Johansson’a takviye ise İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh’ten gelmişti.

Parlamentoda oyların eşit olduğu bir periyotta Kakabaveh, adalet bakanına dayanak olmuş ve bu formda oy kullanmıştı. Kakabaveh’in aleyhte oy kullanması durumunda İsveç hükümetinin düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Fakat Kakabaveh, bu oyu atmasının karşılığında Stockholm hükümetinden aldığı vaatleri birinci sefer kamuoyu ile paylaştı. Bağımsız vekil olarak vazifesini sürdüren Kakabaveh, “Bu halde oy kullanmam karşılığında İsveç hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt ‘savaşçılara’ takviyeye devam etme garantisi aldım” dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE DAYANAĞI GARANTİLEMİŞ

Bir devir terör örgütleriyle içli dışlı olan Kakabaveh, “Üzücü bir formda bütün Avrupa ülkeleri Erdoğan’a karşı sessiz kalıyor ama ben kalmayacağım” tabirini kullandı. 1991 yılında Türkiye üzerinden İsveç’e kaçan Kakabaveh kelamlarını, “Sosyal Demokratların, Suriye’nin kuzeydoğusuna, YPG’ye ve YPJ’ye dayanak sağlamasının garantisini almayı başardım” dedi. Kakabaveh’in kelamını ettiği YPG ve YPJ terör örgütü PKK’nın uzantıları olarak biliniyor.

2008’den beri İsveç’te siyasete atılan Kakabaveh daha evvel terör örgütü PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasına varacak taleplerde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.