Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC’nin sıçramasına vesile olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti sonunda New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Burada bir gazetecinin, “Dün Birleşmiş Milletlerdeki konuşmanız oldukça ses getirdi. Bir sürü başlık vardı; bir tanesi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili olandı. Siz KKTC’ye olan ambargonun kaldırılması ve KKTC’nin devlet olarak da tanınması davetinizi bir sefer daha Birleşmiş Milletler Genel Şurasında yinelediniz ve bu çok ses getirdi. Bu husustaki gelişmelerden bir tanesi de Rusya’nın bir mühlet evvel Kıbrıs’a Müslüman bir büyükelçiyi atamasıydı. Bu bir manada jest olarak yorumlanmıştı. Artık Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuş olabileceğine dair haberler de yayıldı. Bunun da KKTC’nin tanınmasıyla ilgili çok kıymetli bir adım olabileceği yorumları yapıldı. Bununla ilgili görüşünüzü sormak isterim. Bundan sonra KKTC’nin tanınmasıyla ilgili somut rastgele bir adım olur mu, öteki ne bekleyebiliriz?” sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Tabii bizim Kuzey Kıbrıs’a yönelik siyasetimiz belirli. Bu tartışma götürmez. Biz Kuzey Kıbrıs’ı rastgele bir ülke olarak görmüyoruz. Onu biz adeta kendimiz olarak kabullendik, o denli görüyoruz, o denli de göreceğiz. Doğal Rusya Devlet Lideri Putin’le görüşmelerimizde de Kuzey Kıbrıs sorununa değindim. Onunla da bu mevzuyu devamlı görüştüm. Ülkemizde konuk ettiğimiz ya da ziyaret ettiğimiz tüm başkanlara Kıbrıs’taki haklı çabamızı, sıkıntının adil ve kalıcı tahlile kavuşturulmasını yeniden birebir halde daima tekrarladık, daima tabir ettik. Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar başlarsa bundan doğal ki memnuniyet duyarız. Buranın çok çok kıymetli olan bir boyutu da şu; malum Rusya’nın turist potansiyeli çok yüksek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de en kıymetli gelir kaynaklarından bir tanesi turizm. Turizmde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bu türlü bir akışın olması inanıyorum ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için ekonomik olarak da önemli manada bir sıçramaya vesile olacaktır. Zati turizme yönelik alt yapısı çok yeterli olan bir ülke pozisyonunda. Bu mevzuda alınacak sonuçlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni inşallah çok çok ileri taşıyacaktır. Temenni ediyorum ki önümüzdeki devirde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasıyla çok daha farklı bir gelecek orayı bekliyor olacaktır.”

Erdoğan ‘KKTC resmen tanınmalı’ demişti

BM Genel Konseyi’nde iştirakçilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte yeterli niyetli uğraş gösterdik. Milletlerarası toplumu, Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an evvel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.