BM: İnsan hakları problemleri Afganistan’ı kritik noktaya getirdi

Birleşmiş Milletler‘in (BM) Afganistan‘daki insan hakları durumunu araştırmak için atadığı Özel Raportör Richard Bennett, 11 günlük Afganistan ziyareti sonrası ülkedeki son durumu kıymetlendirdi.

Richard Bennett, Taliban‘ın denetimi ele geçirmesinden sonra yaşanan insan hak ihlallerinin Afganistan’ı kritik noktaya getirdiğini vurgulayarak, “Afganistan, nüfusu için feci tesirlere yol açan önemli insan hakları problemleriyle karşı karşıya” dedi.

Bennett, Taliban süreksiz hükümetinin ülkedeki hak ihlallerinin geldiği durumu kabul etmediğini belirterek, bu hususta yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için yetkilileri somut adım atmaya çağırdı.

Bennett ayrıyeten, mevcut durumun Taliban için karar verme noktası teşkil ettiğini tabir ederek, “Bundan sonra toplum ya her Afgan’ın özgürlük ve insan haklarını yaşayabildiği yere masraf yahut ülke, daha yasakçı bir ortama dönüşür” değerlendirmesinde bulundu.

‘KAPSAYICI BİR HÜKÜMETİN KURULMASI GEREKİYOR’

Richard Bennett, kız çocuklarının eğitime yine dahil edilmesi ve ülkede her bölümün temsil edildiği kapsayıcı bir hükümetin kurulması durumunda, insan hakları durumunun daha düzgüne gideceğini vurguladı.

Bennett, Afganistan’da hak ihlallerinin yanı sıra yaptırımların sebep olduğu ekonomik ve insani krize de dikkati çekerek, memleketler arası topluluğa “Afganistan’a insani yardım dayanaklarını sürdürme” davetinde bulundu.

Bennett ayrıyeten, ülkede gazeteci, savcı, hakim ve sivil toplum kuruluşu çalışanlarına yönelik baskının arttığını kaydederek, basın ve tabir özgürlüğünün, huzurlu bir toplumun sağlanması için hayati ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.