Bayram öncesi ‘merdiven altı’ uyarısı

TESK Lideri Palandöken, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşın, üretilen kalitesiz ve fason eserlerin insan sıhhatine ziyan verdiğiyle ilgili ihtarlarda bulundu. Palandöken, Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte merdiven altı üreticilerinin yine iş başında olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarının ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle birlikte artan enflasyon merdiven altı üretimi artırdı. Hayat pahalılığından faydalanan merdiven altı üreticileri yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte kalitesiz ve fason eserleri piyasaya daha çok sürmeye başladı. Kurban Bayramı için alışveriş yapacak olan vatandaşlarımız pahalılıktan kaçmak için merdiven altına yönelip sıhhatinden olmamalı” diye konuştu.

Kurban Bayramı için alışveriş yapacak vatandaşlar için son vakitlerde gitgide artan merdiven altı eserlere karşı ihtarda bulunan TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Bütün dünyada olduğu üzere ülkemizde de artan fiyatlar vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesine neden oldu. Lakin misafirperverliği ile bilinen Türk milleti borçla da olsa bayram alışverişi yapıp konutuna gelen konuğunu ikramsız göndermez. Lakin kolonya, şeker, tatlı, çikolata vb. üzere ikramlık eser alacak olan vatandaşlarımız daha ucuza alışveriş yapma arayışına girerken merdiven altı üreticileri de vurgun yapma peşinde. Piyasada bilhassa besin eserleri başta olmak üzere konfeksiyondan ayakkabıya, paklık eserlerinden kozmetik bölümüne kadar birçok eserin taklitleri arttı. Bu eserlerin ne kadar sıhhatsiz ve hijyen dışı olduğu aşikar. Besin boyalı şekerlemeler, içerisinde şeker yerine şurup barından tatlılar, ucuz kumaş boyaları ile kanserojen husus içeren kimi dokuma eserleri vatandaşın sıhhatini tehdit ediyor” sözlerini kullandı.

‘HAZIRLANMA YERİ KASAPTIR’

Kurban etlerinin hazırlanma yerinin kasap dükkanı olduğunu vurgulayan Palandöken, “Kurban ibadetlerini yerine getiren vatandaşlarımız kıyma çektirirken kesinlikle mahallelerindeki tanıdığı ve bildiği kasap esnafını tercih etmeli. Kasaplıkla alakası olmayan, yılda bir defa bir dükkanın önüne attığı tezgahta etleri parçalayan ve kıyma makineleri ile et çekimi yapan yerlere prestij edilmemeli. Hijyen ve sıhhat açısından kurban etlerinin hazırlanma yeri kasap esnafımızdır. Zira esnafımız kendi yemediği eseri müşterisine yedirmez” değerlendirmesini yaptı.

Kurban Bayramı’nda et çektirecek vatandaşlara ikazda bulunan Palandöken, “Son yıllarda kasaplıkla uzaktan yakından alakası olmadığı halde işyerinin önüne bir kıyma makinesi çıkarıp ‘kurban eti çekilir’ formunda afiş asan fırsatçılar var. Senede bir defa depodan ne olduğu belirli olmayan kıyma makinelerini çıkarıp kurban eti çekmeye teşebbüs ediyorlar. Bu kati surette yasak ve sıhhat açısından çok riskli bir durumdur. Kasap dışındaki hiç kimse etin nasıl yanlışsız işleneceğini bilemez. Çekilmeyecek bir parçayı makineye koyup etin tamamına bulaştırabilir. Hatta bununla da kalmayıp birebir makineyi kullanan herkesin etine bulaştırabilir. Tam pandemiden kurtulduk derken yeni bir sorun yaşamayalım. Halk sıhhati bizim için her şeyden önemli” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.