Batı Avrupa’da sıcak hava dalgası alarmı

Fransa odaklı ve yarın Almanya ve Batısına geçecek çok sıcak, 40 derece üstüyle rekor kırıyor.

Uzmanlar, sıcaklıkların mevsim normallerinin en az 10-20 derece üstüne çıkacağını belirtiyor.

Halkın sıcaklara karşı uyarıldığı Batı Avrupa’da, birçok kentte ikinci dereceden kıymetli olan turuncu alarma geçildi.

Sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olabileceğine, orman yangınları ve kuraklık problemlerine dikkat çekildi.

İspanya’da sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı

Son 20 yılın en sıcak haziran ayının geçirildiği İspanya’da bir haftadır tesirli olan sıcaklıklar, Sevilya, Kurtuba üzere ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesindeki birtakım yerlerde 44, başşehir Madrid’de 41 santigrat dereceye kadar çıktı.

AA’nın haberine nazaran, Sevilya’da ilkokul öğrencileri ve ailelerinden oluşan bir küme, sıcağa karşın okulların tatil edilmemesini protesto etti.

Derse girmeyen ve okul bahçelerinde “sınıflar sauna gibi” diye slogan atan öğrenciler, su tabancasıyla oynayıp serinlemeye çalıştı. Sıcak havanın tesiriyle hafta başından bu yana 16 bölgede orman yangını çıktı ve birtakım spor aktiflikleri ertelendi. Navarra, Castilya ve Leon ile Katalonya yangınlardan en çok etkilenen bölgeler olurken, Katalonya’da hala tehlikeli olan orman yangının 20 bin hektarlık alanı tehdit ettiği belirtildi.

Uzmanlar, “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, Avrupa’nın birtakım bölgelerinde sıcak hava dalgaları daha erken gelmeye başladı. Ayrıyeten ısıyı ağırlaştıran rekor seviyede sera gazı konsantrasyonları nedeniyle sıcak hava dalgaları daha sık ve şiddetli halde yaşanıyor.” diyerek bunun gelecek için bir başlangıç olduğu ikazında bulundu.

Birçok kentte turuncu alarmın verildiği İspanya’da sıcaklık yarından itibaren 10 derece düşecek, başşehir Madrid’de gelecek hafta 25’e kadar inecek.

Fransa’da 14 vilayete kırmızı, 56 vilayete turuncu alarm verildi

Fransa’da 41 dereceye varan sıcaklıklardan ötürü 14 vilayette kırmızı, 56 vilayette de turuncu alarm verildi. Gironde Valiliği, dış ve klimasız iç yerlerde tüm aktifliklerin ertelendiğini duyurdu. Ayrıyeten 40 kentte, bilhassa tarım faaliyetlerindeki su kullanımına farklı seviyelerde kısıtlamalar getirilerek, orman yangınlarına karşı ikazlar yapıldı. Başşehir Paris ile Lyon, Villeurbanne ve Caluire kentlerinde de süreksiz bir mühlet için hem trafiğe çıkışlara kısıtlama getirilirken, hem de aşikâr saatlerde sürat sonları düşürüldü.

İtalya’da 4 kent için alarm

İtalya’da yüksek sıcaklıklar nedeniyle 4 kent için alarm verildi. Hafta sonu için yapılan meteorolojik kestirimlerde Afrika kaynaklı sıcak hava dalgasının tesirli olacağı belirtilirken, İtalya’nın merkezinde ve kuzeyinde yer alan birtakım kentler için ihtar verildi.

Ülkenin orta kısmında yer alan Perugia ve Floransa ile kuzeyindeki Brescia ve Torino kentlerinde çok sıcaklar nedeniyle 17 Haziran’dan itibaren alarm düzeyi turuncuya yükseltildi. Torino’da ise pazar günü kırmızı alarm verileceği bildirildi.

Yetkililer, sıcak havanın özelikle yaşlı, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve bebekler için daha fazla risk taşıdığı konusunda uyararak, bu bireylerin mümkün olduğunca iç yerlerde kalması istendi.

Diğer yandan, çok sıcakların yol açtığı kuraklık da başta kuzey bölgeleri olmak üzere ülkede tesirini gösteriyor. Ülkenin en büyük ırmağı Po’nun hacminin olması gerekenden yüzde 72 daha düşük olduğu, bu durumun kuzeydeki Piyemonte ve Lombardiya bölgelerini etkilediği kaydedildi.

Kuraklık sebebiyle kuzey bölgelerinde 170 kadar yerleşim yerinde suyun, yalnızca içme ve yemek hazırlama üzere temel hedefler için kullanılması talimatı verildi.

Almanya’da sıcaklık 38 dereceye çıkacak

Almanya Meteoroloji Dairesi (DWD) hafta sonunda bilhassa ülkenin güney ve orta bölümlerinde sıcaklığın 38 dereceye kadar çıkacağını ve gece saatlerinde de sıcaklığın 20 derecenin altına inmeyeceğini duyurdu. Yetkililer sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde orman yangını riskine karşı uyarırken, uzmanlar da yaşlılara ve sıhhat sorunu olanlara dikkat etmelerini ve çok sıvı tüketmelerini tavsiye etti. DWD Lideri Tobias Fuchs, Almanya’da gelecek yıllarda sıcaklığın son 30 yıla nazaran 1 dereceye kadar artacağını belirterek, iklim değişikliğinin Almanya’da tesirini göstereceği ikazında bulundu.

Belçika’da turuncu kod verildi

Belçika’da da güneyden gelen sıcak dalgasıyla hava sıcaklıkları 35 dereceye kadar yükselerek, haziran ayı için rekor düzeylere ulaştı. Meteoroloji yetkilileri, bilhassa ülkenin doğusunda yüksek sıcaklık nedeniyle hafta sonu turuncu kod alarma geçildiğini ilan etti. Yetkililer, ayrıyeten sıcak havayla yüksek polen ve hava kirliliği düzeyi nedeniyle ihtarda bulundu. Belçika’nın okyanus kıyısında ise sıcaklıkların birkaç derece daha düşük olacağı bildirildi. Birçok kişinin okyanus kıyısına gidecek olması nedeniyle tren seferleri artırıldı.

İngiltere’de halk plajlara ve havuzlara akın etti

İngiltere’de üst üste üçüncü gün yılın en sıcak günü kaydedildi. Ülkenin doğundaki Suffolk’ta 17 Haziran’da termometreler, 32,7 dereceyi gösterdi. Tıpkı vakitte Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda da 32,4 derece kaydedildi. Ülkede beşerler havadan en güzel halde yararlanmak için plajlara, parklara ve açık havuzlara akın etti.

Bournemouth’ta belediye meclisi, kıyıdaki tüm otoparkların erken saatlerde dolduğunu duyurdu. Daima artan sıcaklıklar, Haziran 1976’da kaydedilen 35,6 derecelik en sıcak haziran gününe yaklaşıyor. Meteoroloji Ofisi, haziran için “olağandışı” sıcaklıkların İngiltere’nin güney yarısındaki yüksek basıncın ve Avrupa’dan İngiltere’ye sıcak hava getiren güneybatı hava akışının bir sonucu olduğunu duyurdu. Ülkede sıcaklıkların, pazar günü yağmurla tesirini kaybetmesi bekleniyor.

Hollanda’da uzmanlar uyardı

Hollanda’da iki gündür 30-31 derecelerde olan hava sıcaklığının sıhhat problemlerine neden olmasının önüne geçmek için devlet kurumları ve uzmanlar birtakım ihtarlarda bulundu. Hollanda, Bayındırlık ve Su İdaresi Genel Müdürlüğü, bilhassa ülkenin güney bölgelerinde yollarda oluşabilecek acil durum ve mümkün arızalara karşı biz dizi tedbir aldıklarını açıkladı. Ayrıyeten, sıhhat sorunu olan yaşlıların sokağa çıkmamaları, bol sıvı tüketimi ve güneş muhafaza kremi kullanımı tavsiye edildi.

İsviçre’de rekor sıcaklık bekleniyor

Sıcak hava dalgasının son bir haftadır tesirli olduğu ülkelerden biri de İsviçre oldu. İsviçre’de gün içinde hava sıcaklığının Basel, Sion ve Cenevre üzere kentlerde 35 derece ve üstüne çıkması, yarın ise Basel’de 37 dereceyle sıcaklığın rekor düzeylere ulaşması öngörülüyor. İsviçre Federal hükümeti ülkede alarm düzeyini 3 olarak açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.