Bakan Kasapoğlu: Gurur duyulacak bir tablo

Cezeyir’in Oran kentinde düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nı Türkiye 108 madalya ile ikinci sırada tamamladı. 24 branşta gerçekleştirilen oyunlara 26 ülkeden yaklaşık 3 bin 400 atlet katıldı. Türkiye, tertipte 321 atletle madalya gayreti verdi.

17 farklı spor branşında madalya kazanarak değerli başarılara imza atan millilerimiz, oyunlarda kazandığı altın madalya oranında tarihinin en büyük başarısına ulaştı. En fazla madalya ise Yüzme (19), Atletizm (15), Güreş (14) branşlarından geldi.

“MİLLİLERİMİZİN OYUNLARDA ELDE ETTİĞİ SONUÇ GURUR DUYULACAK BİR TABLO”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 19. Akdeniz Oyunları’nda elde edilen başarıyı kıymetlendirdi. Türkiye’nin Akdeniz Oyunları’nda, 24 spor branşının tamamında 321 sportmen ile gayret ettiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Sporcularımız, oyunlarda milletimizi gururlandıracak sonuçlara imza attı” dedi.

Bakan Kasapoğlu, tüm spor branşlarında temsil ediliyor olmamızın, seçkin atlet yetiştirme ve bunu tüm branşlara yayma noktasındaki sistemin hakikat işlediğinin bir ispatı olduğunu vurgularken, “Millilerimizin oyunlarda elde ettiği sonuç gurur duyulacak bir tablo” diye konuştu.

Elde edilen muvaffakiyetlerin dünden bugüne gelmediğini, baht yapıtı oluşmadığını söz eden Bakan Kasapoğlu, “Bunun altına çok planlı bir sistem var. Sporun temeli insan. İnsan öğesini barındıran her çalışmanın da kesinlikle kısa, orta ve uzun devir projeksiyonlarının olması gerekir. Evvelden bu tip tertipleri izlerken yalnızca birkaç branşta atletlerimizi görür, öteki ülkelerin kalabalık kafilelerini görüp gıpta ederdik. Hamdolsun artık hem sportmen sayımızla, hem branş çeşitliliğimizle hem madalya sayımızla gurur duyulacak bir seviyedeyiz” halinde konuştu.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN TEBRİK MESAJI

Bakan Kasapoğlu ayrıyeten, Oyunları 108 madalya ile ikinci sırada tamamlayan ulusal atletler için bir de tebrik bildirisi yayımladı. Bakan Kasapoğlu, tebrik iletisinde şu tabirlere yer verdi:

‘’Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nı 45 altın, 26 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 108 madalyayla oyunları ikinci sırada tamamlayan millilerimizi yürekten kutluyorum. Birçok prensip imza atarak göğsümüzü kabartan şampiyonlarımız bizlere büyük memnunluk yaşattı. Tüm atletlerimize, ailelerine ve bu hoş başarıda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.’’

İLK MADALYALAR VE DEĞERLİ BAŞARILAR

Jimnastik branşında; Adem Asil, Ahmet Başkan, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak ve Sercan Demir’den oluşan Artistik Cimnastik Erkek Ulusal Ekibi, birinci sefer altın madalya kazandı. Ayrıyeten tüm aletlerde madalya kazanan millerimiz tekrar unsur imza attı. Binicilikte, mahzur atlama grubu birinci kere madalya kazandı. Boccede, Oyunlar tarihininde en yüksek madalyaya ulaşıldı. Badminton tek bayanlarda Neslihan Yiğit, üst üste 3. kere Akdeniz Oyunları şampiyonu oldu.

Atletizmde erkekler 400 metre mahzur yarışında ulusal sportmen Yasmani Copello Escobar, 48.27’lik derecesiyle oyunlar rekoru kırarak altın madalya kazandı. Okçulukta, Oyunlar tarihinin en yüksek madalya sayısına ulaşıldı. Hem karışık hem de bayan ekipte birinci madalya alındı.

Yüzmede bayanlar 800 metre özgürde Merve Tuncel, 8.26.80’lik derecesiyle altın madalya kazandı ve oyunlar tarihinde şampiyonluğa ulaşan birinci Türk bayan yüzücü oldu. Yüzme erkekler 100 metre kurbağalama finalinde Berkay Ömer Öğretir, 1.00.03’lik derecesiyle, oyunlar rekoru kırarak altın madalya elde etti. Yüzme branşında 5 altın madalya ile en çok altın, 19 madalya ile en çok madalya kazanılan Akdeniz Oyunları oldu.

Türkiye’nin Akdeniz Oyunları’nda kazandığı madalyaların branşlara nazaran dağılımı şöyle:

“Atletizm 7 altın, 5 gümüş, 3 bronz

Güreş 7 altın, 5 gümüş, 2 bronz

Cimnastik 5 altın, 3 gümüş, 3 bronz

Yüzme 5 altın, 5 gümüş, 9 bronz

Halter 2 altın, 2 gümüş, 4 bronz

Boks 3 altın, 1 gümüş, 3 bronz

Bocce 4 altın, 1 gümüş, 1 bronz

Karate 1 altın, 4 bronz

Tekvando 3 altın, 1 gümüş 1 bronz

Okçuluk 2 altın 1 gümüş, 1 bronz

Judo 3 altın, 1 bronz

Badminton 2 altın, 2 bronz

Atıcılık 1 altın, 1 gümüş

Binicilik 1 bronz

Eskrim 1 bronz

Voleybol 1 gümüş

Yelken 1 bronz.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.