Atatürk’ün minyatürlü bastonu satılıyor

Birbirinden özel tam 80 eser. Hepsi online olarak yapılacak müzayedede açık artırmayla satılacak. Ünlü koleksiyoner ve sanatseverlerin katılacağı müzayedede öyle bir parça var ki diğerlerinden çok daha değerli. Mustafa Kemal Atatürk’ün 90 yıllık bastonu, online yapılacak müzayede ile alıcısını bulacak. Geliri ise Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacak. Müzayede firması kurucusu Hüseyin Kocabaş, “Atamız için 1931 yılında özel olarak yapılmış, sanatsal özellikleri ile ön plana çıkan el oyması bir baston. Üzerinde Atatürk’ün bir tasviri mevcut. Altta Şah Rıza Pehlevi ve bu coğrafyada bulunan hükümdarların, şahların tasvirleri yer almakta” dedi.

Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında 19. yüzyılda Osmanlı sarayında kullanılan altın vermeyli bronz konsol saatin yanı sıra Sultan 2. Abdülhamit Han’a ait kristal ve kahve takımları ve özel eşyalar yer alıyor.

Ayrıca padişahlara ve saraya yapılmış tablolar, Osmanlı hanedan ailesinden çıkmış sultanlara ait mücevher, sorguçlar ve saray erkanına ait askeri eserler de satışa çıkarılacak. Müzayede pazar günü saat 20.00’de düzenlenecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.