Arslantepe Höyüğü arkeolojik hafriyat çalışmaları başladı

Arslantepe Höyüğü Hafriyat Lideri Prof. Dr. Francesca Balossi Restelli, hafriyat alanında gazetecilere, bu dönem geçen yıl açılan alanlarda çalışacaklarını söyledi.

Aynı vakitte Roma La Sapienza Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Restelli, şöyle devam etti: “Kalkolitik ve Hitit devri açmalarında geçen yıldan bu yana çalışmalara devam ediyoruz. Burada Kalkolitik periyoda ilişkin M.Ö. 3600 yıllarına ilişkin binalar çıkıyor. Umarım bu binaların altında yeni binalar bulabiliriz. Bulduğumuz binalar olağan değil, seçkin meskenleri bunlar. Bu bizim için çok değerli zira saray devrini anlatabilirler. Geçen yıl küpler, kemik iğneler, küçük boncuklar, taş nesneler ve aletler bulduk umarım bu yıl da tıpkı olur. Yaklaşık 2 ay çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Restelli, geçen yıl alanda Demir Çağ Periyodu MÖ 800-900 yıllarına ilişkin çok büyük bir bina kazdıklarını hatırlatarak, onun altında anıtsal bir binanın çıkmaya başladığını, binanın durumunun uygun ve buluntular olmasını umut ettiğini tabir etti.

Restelli, höyükteki çatı projesinin ise revize edildiğini belirterek, çalışmanın uzun sürebileceğini, gelecek yıl yeni çatı yapılabileceğini kaydetti.

Arslantepe Höyüğü Hafriyatları Onursal Lideri Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane ise kazıların yanı sıra onarım ve muhafaza işinin çok değerli olduğunu söyledi.

Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle ziyaretçi sayısının arttığını anlatarak, “Onun için onarım çalışmaları ve muhafazaya daha dikkatli olmamız lazım. Bu yıl açık hava müzesi kapısında restore ettik. Orada bir sur duvarı var, restore ediyoruz. Ayrıyeten kerpiç sarayın duvarlarındaki fotoğraflarda özel olarak çalıştık. Duvardaki birinci fotoğrafını 1987’de bulduk o devirden bu yana fotoğraflar çok yeterli duruyor, bu çok değerli.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.