Almanya’da havalimanları, koronavirüs öncesindeki yolcu sayısına ulaşamadı

Almanya’da havacılık bölümü, koronavirüs salgını nedeniyle ağır yara aldı.

Avrupa’nın en büyük iktisadı, pandemi öncesi düzeye şimdi ulaşabilmiş değil.

Personel külfetleri ve bu yüzden yaşanan uçuş iptalleri, amaç ulaşılmasını geciktiriyor.

Almanya havalimanlarının yolcu sayısı aşikâr oldu

Alman Havalimanları Birliği (ADV), temmuz ayına ait Almanya havalimanlarının yolcu sayısını açıkladı.

Buna nazaran, havalimanlarının temmuzda ağırladığı yolcu sayısı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 79,1 artarak 17,74 milyon oldu.

Salgın öncesini yakalayamadılar

Artışa karşın, temmuzda yolcu sayısı salgın öncesi olan 2019 Temmuz düzeyinin yüzde 28,7 altında kaldı. Bu oran Haziran 2022’de yüzde 27 olarak salgın sonrası en düşük bedele gerilemişti.

Böylece Alman havalimanlarında yolcu sayısını koronavirüs salgını öncesi düzeye ulaştırmada ivme kaybı yaşandı.

Toparlanma için 2025 tahmini

ADV ise koronavirüs salgınının damgasını vurduğu zayıf bir yılın akabinde 2022’de hava yolunu kullanan yolcu sayısının keskin bir biçimde artmasını bekliyor.

Almanya’da 2021 hava yolu yolcu sayısı 80 milyon düzeyinde kalırken, bu yıl sayının 180 milyona ulaşması bekleniyor. ADV, yolcu sayısında koronavirüs öncesi düzeye en erken 2025’te ulaşılmasını öngörüyor.

Personel meşakkati ve grevler gündemden düşmüyor

Salgın devrinde durma noktasına gelmesinin akabinde keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu dalı, işçi ezası ve grevlerle karşı karşıya.

Almanya’daki havalimanları ve hava yolu şirketleri, yer hizmetleri, güvenlik işçisi ve uçuş vazifelileri dahil tüm alanlarda önemli bir işçi yetersizliğiyle uğraş ediyor.

Ülkede bilhassa yaz tatilinin başlamasıyla birçok havalimanında işçi eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuştu. Çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş yahut seferin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşmıştı.

Türkiye’den 2 bin personel talebi

Bunun üzerine havalimanlarını işleten şirketlerin talebiyle Alman makamları, haziran sonunda Türkiye’den yaklaşık 2 bin emekçinin Alman havalimanlarında konuşlandırılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Alman Pilot Sendikası Cockpit 31 Temmuz’da, Alman hava yolu şirketi Lufthansa’da çalışan pilotların fiyat artışlarında muahede sağlanamazsa grev kararı almıştı.

Pilotların fiyatları için pazarlık

Sendika, pilotlara bu yıl için yüzde 5,5 fiyat artışı, gelecek yıldan itibaren ise fiyatların otomatik olarak enflasyon düzeyine uyarlanmasını talep ediyor.

Sendika ile Lufthansa ortasında görüşmeler ise hala devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.