ABD’li perakende devi Walmart’ın kârı artan maliyetler yüzünden düştü

Walmart, 2022’nin birinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Bilançosunda 30 Nisan’da sona eren 3 aylık devri birinci çeyrek olarak kabul eden Walmart’ın finansal sonuçlarına nazaran, şirketin net karı birinci çeyrekte geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 25 azalışla 2,1 milyar dolara geriledi. Walmart 2021’in birinci çeyreğinde 2,8 milyar dolarlık net kar açıklamıştı.

Şirketin birinci çeyrekte elde ettiği gelir ise geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 2,4 artarak 141,6 milyar dolara yükseldi. Walmart’ın geliri geçen yılın birinci çeyreğinde 138,3 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

“ENFLASYON, İŞİTME MALİYETLERİ ÜZERİNDE BEKLENENDEN DAHA FAZLA BASKI YARATTI”

Öte yandan Walmart, daha evvel bu yıl yaklaşık yüzde 3 artmasını öngördüğü karının, yüzde 1 azalacağı varsayımında bulundu.

Walmart Üst Yöneticisi Dough McMillion, yazılı açıklamasında, şirketin finansal sonuçlarının olağandışı ortamı yansıttığını belirtti.

McMillion, “ABD’de enflasyon düzeyi, bilhassa besin ve yakıtta, marj ve işletme maliyetleri üzerinde beklediğimizden daha fazla baskı yarattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Beklenenden makûs gelen birinci çeyrek bilançosunun akabinde Walmart’ın New York borsasında süreç gören payları yüzde 9’a yakın bedel kaybetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.