ABD’deki kanlı taarruzun faili 18 yaşında bir genç çıktı… O anları canlı yayınladı argümanı ortalığı karıştırdı

ABD’nin New York eyaletine bağlı Buffalo kentindeki bir süpermarkette meydana gelen silahlı atak sonucu 10 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı. Polis, saldırganın kimliğini açıklarken, evvelki tecrübelere bakılarak ‘akli istikrarında sorun olabileceği’ öne sürüldü. Saldırganın ayrıyeten o anları toplumsal medya hesabı üzerinden yayınladığı tezi ortalığı karıştırdı…

ABD’nin New York eyaletine bağlı Buffalo kentindeki bir süpermarkette meydana gelen akınla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Taarruzda 10 kişi hayatını kaybederken, üç kişi de yaralanmıştı.

New York polisi, bugün, saldırganın kimliği ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Saldırganın Payton Gendron isimli 18 yaşında beyaz bir ABD vatandaşı olduğu ve ırkçı nedenlerden dolayı saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği duyuruldu.

Mahkemeye çıkarılan Gendron, çıplak ayaklı ve kağıt önlükle hakim karşısına çıktı, hatasız olduğunu tez etti. Yapılan soruşturmada, onun beyaz olmayan insanlardan nefret ettiği ve hücumun sırf siyahi vatandaşları maksat aldığı ortaya çıkarıldı.

Erie İlçesi Bölge Savcısı John Flynn, Gendron’un birinci derece cinayetten suçlanacağını açıkladı.

TERÖRİZM SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Flynn, taarruza ait terörizm soruşturması da yaptıklarını da kelamlarına ekledi.

Payton Gendron’un tutuklanma anı

New York’u kana bulayan Gendron’un atak sırasında askeri şekilde kıyafetler giydiği görüldü.

Öte yandan, Gendron’un hücum anını toplumsal medya platformu Twitch’te canlı yayınladığı, platformun kelam konusu imgeleri kısa müddette sildiği öne sürüldü. New York Valisi Kathy Hochul, bu tezlerin akabinde yaptığı açıklamada, toplumsal medya kuruluşlarındaki beyaz üstünlüğü ve başka tehlikeli ideolojiler ile ilgili içeriklerin kaldırılmasını gerçek bulduğunu açıklarken, birkaç saniye bile olsa Twitch’i imajları yayınladığı için suçladı.

DAHA EVVEL DE İSTİKRARSIZ DAVRANIŞLARI OLMUŞ

ABD merkezli New York Post gazetesi, 18 yaşındaki Gendron’un lise de ‘kırılgan ruh haliyle’ uğraş ettiğini ve mezuniyette okul arkadaşlarından birini vurmakla tehdit ettiğini yazdı.

Polis, vurulanlardan 11’inin siyah, başka ikisinin beyaz olduğunu söyledi ve Gendron’un süpermarkette dolaşıp maksat alacak belli insanları aradığını öne sürdü.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere nazaran, Markette güvenlik vazifelisi olarak çalışan eski Buffalo polisi Aaron Salter Jr, silahlı adamı durdurmaya çalışırken hayatını kaybetti ve hücumun birinci ismi açıklanan kurbanı oldu. Salter, ülkede ‘kahraman’ ilan edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.