ABD ve İsrail’den İran’a bildiri: Kızıldeniz’de ortak askeri tatbikat başlattılar

İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, İsrail ve ABD donanmalarının Kızıldeniz‘de düzenlediği ortak tatbikatın 1 Ağustos’ta başladığı belirtildi.

İsrail’e ilişkin Sa’ar 4,5 ve Sa’ar 5 sınıfı füze botlarının tatbikata katılacağı kaydedilen açıklamada, İsrail savaş gemilerinin, ABD Donanması‘nın 5. Filosu’na ilişkin gemiler ve akaryakıt tankerleri ile çeşitli misyonlar üstleneceği aktarıldı.

İsrail’in resmi yayın kuruluşu KAN’ın haberinde ise, tatbikatın Kızıldeniz’de dört gün boyunca devam edeceği belirtildi.

Tatbikatın, bölgede on yıldan fazla bir müddettir arttığı tabir edilen “İran konumlanmasının” gözlemlenmesinin gölgesinde gerçekleştiğine işaret edilen haberde, tatbikatta, vazifeleri planlamaya, bölgedeki deniz nakliye koridorlarını muhafazaya ve denizde iki kuvvet ortasında ortak tatbikatlar yürütmeye odaklanıldığı kaydedildi.

Haberde, “İsrail güvenlik teşkilatının son yıllarda İran’ın Kızıldeniz’de artan hareketliliğini tespit ettiği ve bu nedenle ortak tatbikatın birebir vakitte İran’a bir bildiri manasına geldiği” tabir edildi.

KAN’ın haberine nazaran, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’de dört İran İhtilal Muhafızları gemisini gösteren uydu manzaralarını ortaya çıkararak, bunun son on yılda bölgedeki en fazla İran gemisi sayısı olduğunu söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.