ABD-Meksika hududunda “narko-tünel” keşfedildi

ABD Adalet Bakanlığına bağlı uyuşturucu ile gayret takımları, ABD-Meksika hududunda narko-tünel keşfetti.

Yerin 18 metre altında bulunan tüneli uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı ve 530 metre uzunluğunda olduğu açıklandı.

Raylı ulaştırma çizgisi mevcut

Tünelin, Meksika’nın Tijuana kenti ile ABD’nin California eyaletinde yer alan San Diego kentini birbirine bağladığı tespit edildi.

İçerisinde havalandırma, elektrikli aydınlatma ve raylı ulaşım çizgisi bulunan tünelin, ABD tarafındaki San Diego kentinde uyuşturucu kaçakçıları tarafından kullanılan bir depoya açıldığı açıklandı.


771 kilo kokain ele geçirildi

Operasyon kapsamında ABD güvenlik güçlerinin, 6 kişiyi uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle gözaltına aldığı tabir edilerek, operasyonda ayrıyeten piyasa kıymeti 25 milyon dolar olan 771 kilogram kokain, 74 kilogram metamfetamin ve 1 buçuk kilogram da eroinin ele geçirildiği belirtildi.


California’da 2006’dan bu yana 15 tünel tespit edildi

Tünelin, ABD’nin eski Lideri Donald Trump periyodunda, kelamda tünellere karşı da tedbir alınarak inşa edilen hudut duvarının en korunaklı kısmında ortaya çıkması dikkat çekti.

İHA’nın haberine nazaran California eyalet yetkilileri, 2006 yılından bu yana Meksika hududunda bu tünel üzere elektrikli aydınlatma, havalandırma, raylı ulaşım ve asansöre sahip toplam 15 tünelin ortaya çıkarıldığını belirtti.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.