AB sözcüsünden ‘Erdoğan’ın, Yunanistan çıkışından endişeliyiz’ açıklaması

Avrupa Birliği Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Sözcüsü Peter Stano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’ı, Ege’deki askerden arındırılmış adaları işgal etmekle suçlaması ve Türkiye’nin vakti geldiğinde “gerekeni yapmaya” hazır olduğunu söylemesini “düşmanca sözler” olarak nitelendirdi.

Sözcü, Erdoğan’ın konuşmasından duyduğu kaygıyı lisana getirdi.

Reuters’ın haberine nazaran Peter Stano, “Türkiye’nin siyasi liderliğinin Yunanistan’a karşı daima düşmanca açıklamaları önemli telaşlar uyandırıyor ve Doğu Akdeniz’de çok gereksinim duyulan tansiyonu azaltma uğraşlarıyla büsbütün çelişiyor. Tehditler ve saldırgan kelamlar kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

AB sözcüsü, AB’nin farklılıkların barışçıl bir formda ve memleketler arası hukuka tam hürmet göstererek çözülmesini talep ettiğini savundu.

Stano, AB’nin, Türkiye’den Doğu Akdeniz’de tansiyonu azaltmak için önemli biçimde çalışmasını beklediğini ve tüm AB üye devletlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam hürmet duyması istikametindeki beklentisini yinelediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.