96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti

Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi.” ifadesi kullanıldı.

Kraliçenin naaşının yarın başkent Londra’ya götürüleceği belirtildi.

21 Nisan 1926’da dünyaya gelen ve 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth’in tam adı ‘Elizabeth Alexandra Mary Windsor.’

Babası Kral 6. George’un ölümünü takiben 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth ‘İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı’ unvanına sahip oldu.

Kraliçe, 1952’de tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği’nin lideriydi. ABD Başkanı ise Harry Truman’dı.

Kraliçe’nin 1953’teki taç giyme töreni, ‘televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni’ oldu.

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu sürede Winston Churchill’den Liz Truss’a kadar toplam 16 İngiliz başbakanı gördü.

Kraliçe’nin tahtta kaldığı sürede Soğuk Savaş başlayıp biterken, Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

2. Elizabeth, 2015’te 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırdı. 1901’de 81 yaşındayken hayatını kaybeden Kraliçe Victoria, 63 yıl 7 ay tahtta kalmıştı.

Prens Charles, İngiltere’nin yeni Kralı oldu

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümünün ardından oğlu Prens Charles ülkenin yeni Kralı oldu.

Kral olan Charles, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sevilen bir hükümdarın ve çok sevilen bir annenin vefatının derin yasını tutuyoruz. Onun kaybının tüm ülkede, tüm topraklarımızda, İngiliz Milletler Topluluğu’nda ve dünyanın her yerinden sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyorum.”

‘Londra Köprüsü Operasyonu’nun detayları neler?

Geçen yıl İngiliz hükümetinin, Kraliçe’nin ölümünün ardından yapılacaklara ilişkin planları basına sızmıştı. ‘Londra Köprüsü Operasyonu’ adı verilen plana göre Başbakan, bir memur tarafından ‘Londra Köprüsü yıkıldı’ koduyla Kraliçe’nin ölümü hakkında bilgilendirilecek.

Halk ise resmi haber ajansı PA Media üzerinden verilecek son dakika haberiyle Kraliçe’nin öldüğünü öğrenecek.

Kraliçe’nin tabutu, Buckingham Sarayı’ndan Westminster Sarayı’na bir geçit töreniyle götürülecek. Burada katafalka konulacak tabut dört gün boyunca günde 23 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Önemli kişiler için biletler düzenlenecek.

Elizabeth’in ölümünü teyit eden bir bildiri de Buckhingam Sarayı’nın kapısına asıldı.

Kraliyet ailesinin internet sitesi, Kraliçe’nin ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek.

İngiliz hükümetinin ‘gov.uk’ uzantılı internet siteleri ve hükümet kurumlarına ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara (banner) yer verilecek. Acil olmayan içerik yayımlanmayacak ve yeniden paylaşım (retweet) hükümetin iletişim başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak. Devlet cenaze töreni, Kraliçe’nin ölümünden 10 gün sonra gerçekleştirilecek ve ulusal yas günü olarak ilan edilecek. Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi durumunda çalışanlara izin verilmesi işverenlerin inisiyatifine bırakılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.