50’den fazla Ukraynalı savaş esirini kim öldürdü? Moskova ve Kiev’den karşılıklı suçlama

SELMAN CÖMERT

Ukrayna ve Rusya’nın, faili konusunda birbirlerini suçladığı taarruzla ilgili Kiev, Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç’ın soruşturmasına müsaade verilmesi davetinde bulunurken, Rusya tarafı taarruzdan sonra çekildiği sav ettiği, parçalanmış ranzalar ve yanmış cesetlerin yer aldığı manzaraları servis etti.

Rus takviyeli ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti tarafından denetim edilen Olenivka’daki esir kampında tam olarak ne olduğu belirsizliğini koruyor.

‘Rusya terörizmi destekleyen devletler listesine alınmalı’

Ukrayna, hapishanenin Rusya tarafından azap ve öldürme ispatlarını yok etmek hedefiyle amaç alındığını söyledi. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, olayı “planlı bir Rus savaş suçu” olarak nitelendirdi. Ayrıyeten, Rusya’yı terörizmi destekleyen devletler listesine alınması için davet yapan Zelenski, “Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne sesleniyorum. Bir karara muhtaçlık var ve buna artık gereksinim var” dedi.

Rusya ise hapishanenin Ukrayna’ya ilişkin roketler tarafından vurulduğunu söyledi.

Hapishanede gözaltına alınanlar ortasında, Mayıs ayında güneydeki Mariupol kentini savunurken yakalanan, Rusya’nın neo-Nazi ve savaş hatalısı olarak lanse ettiği Azak taburu üyelerinin de yer aldığı söyleniyor.

Sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin sözcüsü Daniil Bezsonov, atağın “tutsakları tutan bir kışlaya direkt isabet” olduğunu söyledi.

‘Rusya, azap izlerini yok etmek için hapishaneyi gaye aldı’

Rusya Savunma Bakanlığı, taarruzun ABD üretimi Himars toplarıyla gerçekleştirildiğini ve Ukrayna’yı “kasıtlı olarak işlenmiş” bir provokasyonla suçladığını söyledi. Lakin Ukrayna, rastgele bir roket yahut topçu saldırısı yapıldığını reddetti.

Devlet Lideri Zelenski’nin bir danışmanı, yayınlanan manzaraların kundaklama üzere göründüğünü ve bir füze saldırısının cesetleri dağıtmış olması gerektiğini söyledi.

Ukrayna genelkurmayı, Rusya’nın savaş esirlerine yönelik şiddetli muamelesini örtbas etmek için hapishaneyi gaye aldığını sav ederek BM ve Kızıl Haç’ı vefatları soruşturmaya çağırdı.

Kızıl Haç, bölgeye girmek istediğini ve yaralıların tahliyesine yardım etmeyi teklif ettiğini söyledi. Kızıl Haç tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda önceliğimiz yaralıların hayatlarını kurtaracak tedavi görmesini sağlamak ve hayatını kaybedenlerin cenazelerine onurlu bir halde muamele edilmesini sağlamaktır” denildi.

Ukrayna’nın yeni başsavcısı Andriy Kostin daha evvel patlamayla ilgili savaş hatası soruşturması açtığını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.